20 млн. долара премии за героите от Сочи 2014, България в топ 20 07.03 | 12:28

Александра Жекова получи 100 000 лева за 5-ото си място на Игрите

XXII-та Зимна Олимпиада в Сочи приключи, а равносметките отдавна вече са направени. Сега станаха ясни и премиите, които държавите участнички отделиха, за да стимулират своите спортни герои.

Светът е отделил близо 20 милиона щатски долара за бонуси на спортистите, като по този показател България попада в топ 20.

Родните спортисти не спечелиха нито един медал от Игрите в Сочи, но държавата реши да отпусне премия от 100 000 лева на Александра Жекова.

С петото си място в бордъркроса чаровната ни сноубордистка стана един от най-добре представилите се български спортисти изобщо в историята на "бели" олимпиади.

Очаквано лидер по премии е домакинът Русия. Братушките първо похарчиха 50 млрд. долара за организацията на Игрите, а след това раздадоха повече от 5.8 млн. долара на 13-те си шампиони и останалите си медалисти (общо 33), които спечелиха отборното класиране по медали.

На второ място в класацията е Канада с близо 1.5 млн., а трета по раздадени бонуси е Финландия, която премира спортистите си с 1.2 млн. от зелената валута. По-голямата част от тези пари прибраха хокеистите, като всеки от 25-те в отбора взе по 41 000 долара за бронзовите медали в Сочи.

Лидер в съотношението медали - пари обаче е Украйна. Статистиката е изготвена на база подадени от медиите данни по време на Игрите в Сочи. Единствените държави, които все още не са обявили премиите за олимпийците си са Китай и Швейцария.