Мишел Платини: Срещу бизнеса и глобализацията не мога да се боря 29.06 | 12:37

В интервю за La Stampa французинът разкрива, че за него футболът е като политиката, бизнеса и всяка една друга сфера от живота, която трябва да оцелее, въпреки че има прекалено много проблеми, които пречат - футболът е живот с възходи и падения.

От Мариян Найденов

От офисите на УЕФА в Нион Мишел Платини се опитва да ръководи любимия на милиони в Европа футбол както кралете са наглеждали поданиците си в миналото. Той е човекът, който трябва да се бори с всичките черни петна на играта и да я отърси от атаките на недоброжелателите, за да остави на хората единствено положителната емоция, която да им дава мотив да продължават да подкрепят любимия си тим. В интервю за La Stampa кралят разкрива, че за него футболът е като политиката, бизнеса и всяка една друга сфера от живота, която трябва да оцелее, въпреки че има прекалено много проблеми, които пречат - футболът е живот с възходи и падения.

- В днешно време повече от първото или от второто преживяваме?

- Има хиляди положителни черти - последният финал в Шампионската лига например. Негативите са малко, но трябва да се вземат насериозно - насилие, допинг, расизъм, залози по целия свят.

- Станаха ли залозите истинска опасност?

- Тенденцията е притеснителна, защото влияе върху играта и върху играчите. Но за футбола е далеч по-тежко.

- И според вас е феномен, с който е трудно да се преборите?

- Напротив. Не мога да сложа полицай до всеки хулиган, но и самият футбол може да остави отражение чрез играчите - всеки път, когато има заподозрени, се ходи пред съдиите. Преживяното в Италия ще бъде полезно в бъдеще. Трябва да разберем, че футболът е хубаво да разчита на съда, защото ние не можем да провеждаме разследвания на отделни лица. Ще бъде доста опасно, ако си го позволим.

- Футболните залози са като демон за играта.

- Няма нужда да ми обяснявате - не исках да има букмейкърски къщи, но те се появиха. Не исках да има имена на спонсори по фланелките, но и това стана. Никога не съм подкрепял финансиране на отбори от арабски, руски и американски милиардери, а сега всеки ден те се увеличават. Но срещу бизнеса и глобализацията не мога да се боря.

- Но срещу расизма и насилието успявате да направите нещо.

- Насилие в момента има във всяка държава. Залозите на играчи са провокирани от нередовното плащане на заплатите им, например, така че те са финансов проблем.

- Тази година има финансов феърплей.

- Ще го наблюдаваме през първия му сезон. До две години ще направим първите санкции, ако са необходими.

- Масимо Морати каза, че не може да играе феър плей и да се мери с англичаните и испанците.

- Ще видим как ще обясним феърплея на тях. Те знаят правилата и може би наистина те ще бъдат опасност за тях.

- Винаги има съмнения, че големите клубове няма да бъдат притеснявани.

- Видяхте, че във Франция направихме такъв контрол на мениджмънта - изпатиха си Олимпик Марсилия и Бордо.

- Как ще се отразят тези рестрикции на Манчестър Сити?

- Ние работим върху разходите, а някои отбори мислят само за дълговете си. Все едно да вземеш кредит от 100 милиона, за да си купиш къща - ако си плащаш ипотеката, няма да влезеш в затвора. Какъв е проблемът?

- Значи който има подкрепата на руски милиардер и си плаща ипотеката, може да направи всичко. Какво се е променило тогава?

- Дори Анели, Морати и Берлускони си плащат дълговете. Но при спонсорство от 100 милиона клубовете ще трябва да докажат, че някакво име отпред на фланелката им наистина струва толкова много.

- Има леко объркване обаче, нали?

- Важно е да се разбере, че има и морална гледна точка. Ние не искаме да режем глави, а да се уверим, че малките клубове няма да банкрутират.

- Вярно ли е, че искате да намерите баланс между клубните отбори и националните гарнитури?

- От 2014-та година УЕФА ще отговаря за телевизионните права, и който си купи Шампионската лига, ще има пълен пакет и ще може да дава всеки мач, който мисли, че ще бъде интересен.

- Винаги ли сте смятали, че е правилно решение да дадете Европейско първенство на Полша и Украйна?

- Атмосферата е страхотна, стадионите скоро ще бъдат такива. Нямахме проблеми с ентусиазма на ЮАР за Световното първенство. Ако в Украйна не могат да се намерят достатъчно петзвездни хотели, може феновете да бъдат транспортирани с чартърни полети до стадионите и след това да бъдат прибирани вкъщи.

- Има ли криза в италианския национален отбор?

- Просто такъв период. Предишното поколение беше по-добро.

- Губи ли блясъкът си италианския футбол? Бившият европейски клубен шампион Интер поиска Вияш Боаш, но той избра Челси.

- Това не беше въпрос на блясък, а на пари. Едно време Ювентус и Милан бяха най-атрактивните отбори на пазара, но сега всеки е платежоспособен.

- Какво мислите за проблемите на Юве?

- Отборът пострада много от изпадането си в Серия Б. Не е лесно да се изгради наново супер състав, дори и да има някой, който да може да даде 500 милиона за трансфери. Не съм изненадан от случващото се.

- Мислите ли, че "старата госпожа" може да се класира по-напред от седмо място тази година?

- Анели има големи амбиции. Например, Интер успя да наруши правилото да се купуват играчи накуп, като започна да залага на по-млади футболисти.

- Мнението Ви за Серия А?

- Добър футбол, но негативната черта са полупразните стадиони. Чудя се как някой арабски или руски бизнесмен не е погледал Италия, че да инвестира в някой отбор.

- Може би ходенето на стадиона е станало уморително.

- Сигурно, но ако трябва да избирам между опасно и уморително, предпочитам последното.

- По-лесно е да се ходи на стадиона, когато играе Барселона.

- Когато играех в Ювентус, ние печелехме, но го правихме с различен стил. Барса ми прилича малко на Франция от 80-те години, но е видно, че те печелят със страст.

Водещи

Най-четени