Незрящи спортисти от Силистра се върнаха с медали от национални шампионати 09.08 | 17:18

Благоевград бе домакин на първият до момента национален турнир по шоудаун у нас

От Ивайло Ангелов

С участието на представители на СКХУ "Доростол 2011" в Благоевград и Сдружение "Пирин Спорт 2013" проведоха първия национален турнир по шоудаун за хора със зрителни увреждания, а основната цел е да се затвърди интересът към спорта у хората в неравностойно положение. Силистренци се представиха достойно на турнира. Шампион стана Седат Мусин, бронзов медал спечели Добромир Удрев, а пето място зае Станимир Иванов. Наскоро и в друг спорт за незрящи - стрелба с лък, силистренци от СКХУ "Доростол 2011" се представиха отлично - трето място в отборната надпревара на държавното първенство.

Шоудаунът е спорт за незрящи, който може да се оприличи на тенис на маса, но ударите се правят с широка и плоска бата, а не с хилка. Целта е чрез удар да се вкара топчето в противниковия джоб на масата. То е по-голямо и се търкаля по масата, издавайки специфичен звук, по който играчите се ориентират къде се намира. Играта е достъпна и за зрящи, защото всички участници си слагат маски на очите. Целта е хората с остатъчно зрение да нямат предимство. Играе се до 11 точки, както и в тениса на маса. Състезателите се редуват с по два сервиза, а за попаднала топка в джоба се присъждат по две точки.