6-те най-скъпоструващи мисии в космоса 17.12 | 09:55

Наука и финансиране в едно

От Христо Узунов

Откакто съществува, човечеството е отправяло взор към небето и е мечтало един ден да отиде там. С цената на много усилия този ден най-накрая идва, а с него и километричните сметки, покриващи разходите по космическите прграми на различните страни.

Div.bg показват, кои са най-скъпите космически мисии в историята.

Радио-навигационната спътникова система ГЛОНАСС - 4,7 милиарда долара

Всяка космическа държава разполага в Космоса своя собствена система за позициониране. Русия не прави изключение. За периода на съществуване на руския аналаог на GPS "ГЛОНАСС" от 2001 г. до днес са похарчени над 5 милиарда долара, а за развитието на програма от 2012 г. до 2020 г. са предвидени още 10 милиарда долара. Проектът включва 24 спътника, а разработката му започва още през 1976 г.

Спътникова навигационна система Galileo - 6,3 милиарда долара

За осъществяване на европейския проект по извеждане в орбита на спътниците от системата за навигиране "Галилео" са изразходвани 6,3 милиона долара. Днес американската и европейската навигационни системи се дублират и допълват. В случай, че едната излезе от строя, другата веднага може да поеме функциите ѝ. "Галилео" вклюва 30 спътника като два от тях са изведени на неправилна орбита и до 2019 г. ще бъдат доокомплектовани окончателно, за да участват пълноценно в програмата.

Телескопът James Webb - 8,8 милиарда долара

Още през 1996 г. учени от NASA, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция започват работа по космически телескоп, работещ с инфрачервени лъчи, който би имал по-далечен обхват от Хъбъл. До края на 2013 г. за проекта са похарчени 8,8 милиарда долара. Предполага се, че телескопът ще бъде изведен в околоземна орбита през 2018 г.

Водещи

Най-четени