Физици създадоха свръхнова в буркан 04.12 | 11:00

Химични реакции имитират процеса на колосалната експлозия в умален мащаб

От Георги Георгиев

Екип от физици от университета в Тороното и университета Ръджърс симулираха процеса на екплозията на свръхнова в миниатюрни размери, съобщи machineslikeus.com.

Свръхновата представлява е експлодираща звезда, отделяща колосални количества енергия и светлина. В определен вид супернови, детонацията започва с огнена топка дълбоко под повърхността на звезда тип бяло джудже.

Тази огнена топка е много по-лека от заобикалящата я свръхплътна материя на звездата. Затова върху нея действат мощни подемни сили, които я карат да излиза на повърхността с много голяма скорост под формата на горещи струи, увенчани с ускоряващ се газов пръстен.

Учените успяват да имитират този процес в миниатюрен мащаб чрез стартиране на специална химическа реакция в затворен контейнер, която генерира подобни изригвания и спираловидни пръстени.

Поставените в съда съставки предизвикват автокаталитичните химични реакции, които отделят топлина и променят състава на разтвора.

Те предизвикват сили на повдигане, които допълнително разбъркат течността и водят до неудържима експлозия.

Свръхновата е един драматичен пример за този тип самоподдържаща се експлозия, при която съществена роля играят силата на гравитацията и подемната сила, смятат учените.

С експеримента те искали да разберат какви точно процеси се извършват при подобна самоподдържаща се реакция.

Изучаването на подобни експлозии в звездите е от ключово значение за разбирането на еволюцията във вселената и установяването на размерите ѝ.

Водещи

Най-четени