Рекорден ръст на милионерите в света, станаха 16,5 милиона 28.09 | 13:38

Богатството им възлиза на общо 63,5 трилиона долара

От iNews.bg

Броят на милионерите по света се е увеличил през миналата година с почти 8% до рекордните за всички времена около 16.5 милиона души. Контролираното от тях богатство също е нараснало до исторически максимум от 63.5 трилиона долара.

Това твърди проучване на консултантската компания "Капджемини" (Capgemini), обхващащо категория, която определя като "лица с висока нетна стойност" (high net worth individuals или HNWI). Това са притежатели на годни за инвестиции активи на стойност над 1 милион долара, като в тях не се включва основното им жилище, частни колекции или бързооборотни стоки, които потребяват.

Според Capgemini увеличението на общия брой на хората в тази категория е 8.2% спрямо предходната година. Близо 1 милион и 150 000 души са влезли в нея през 2016 г. При това темпо към 2025 г. богатството им ще надхвърли 100 трилиона долара.

Почти две трети от милионерите на света живеят в САЩ, Япония, Германия и Китай. Само американците са се увеличили от 4.46 милиона - на 4.48 милиона души, а китайците - от около 1 милион - на 1.13 милиона души.

Русия, Бразилия и Канада се връщат в клуба на държавите, увеличаващи милионерите си. Благодарение на растежа на борсите броят и размерът на богатството на руските милионери са се увеличили с около 20%.

Предимно благодарение възстановяването на имотния пазар Франция е изпреварила Великобритания в топ 5 на държавите по брой на милионери. Заради спадане на пазарните оценки на богатството в Швеция и Сингапур тези страни са отпаднали от топ 25.

Анализът на структурата на финансовото богатство на милионерите разкрива, че те увеличават тежестта на притежаването на дялове в компании - от 24.8% през миналата година на над 31% през второто тримесечие на 2017 г. От 23.5 на 27.3% се е увеличил делът на парите в брой, а фиксираните им доходи са останали в стабилните рамки на 18%.

Милионерите по света са се оттеглили от инвестирането в алтернативи като хедж фондове, финансови деривати, чуждестранна валута и дялове от непублични компании - спадът е от 15.7 на 9.7%. Ролята на частни управители на активи се оказва важна за милионерите - който е поверил парите си на такива посредници, е получил доходност от инвестиционните си портфейли (преди данъците) от средно 24.3%.

Водещи

Най-четени