ZDF: Заради боклука на Европа страдат децата в България 10.02 | 03:35

Президентът свали доверието си от управляващите, като изгарянето на отпадъци е една от причините, се посочва в материал на немската тв

От iNews

На 7 февруари тази година Германската държавна телевизия ZDF излъчи материал за вноса и изгарянето на отпадъци в България, в който предупреждава за сериозността на този проблем, застрашаващ здравето на хората. Видеото е разпространено и преведено от организацията Lessplastic Bulgaria.

"Ние сме шампиони по разделно събиране на отпадъци и рециклиране. Въпреки, че квотите за рециклиране изглеждат доста добре на хартия, реалността не е красива и изглежда така: Планини от отпадъци в държави, които трябва да се справят с нашия проблем. Много от тях дори не са рециклируеми и от това страдат тези, които генерират най-малко отпадъци", се казва в репортажа.

Журналистът на ZDG Волф-Кристиян Улрих предава от Бобов дол, където се среща хора възмутени от прахоляка, стелещ се от комините на ТЕЦ "Бобов дол".

В репортажа България е определена като "една от основните страни, импортиращи отпадъци от Западна Европа". Германският журналист е стигнал до извода, че повечето боклуци, които се внасят са от Италия, и се изгарят в различни топлоелектрически централи, като тази в Бобов дол.

"Става въпрос за пари, защото за собствениците на тези централи е по-изгодно да горят отпадъци - получават допълнителни средства за това. Това е добър бизнес за всички участници. България все по-често е цел за внос на отпадъци. Тук това е сравнително лесно и без строг контрол", заключава репортерът на ZDF.

Пред камерата говори и инспекторът по околната среда Георги Караиванов, според когото има доста вратички, за да се заобикалят правилата, а има и много корупция. Но нито МОСВ, нито някой от собствениците на ТЕЦ са се съгласили да говорят пред ZDF.

"Президентът свали доверието си от управляващите, като изгарянето на отпадъци е една от причините. Но това е само символично действие. Главният проблем остава - комините продължават да ръсят сажди", завършва репортажът на германската национална телевизия.

Най-четени