Европа е на ръба на ново затваряне, заради втората вълна от КОВИД 29.10 | 16:25

От петък хората във Франция ще имат право да напускат дома си само по работа или по медицински причини

От iNews.bg

Две от най-големите икономики в Европа възстановяват националната карантина, тъй като континентът се сблъсква с нарастване на случаите на коронавирус и смъртността расте.

От петък хората във Франция ще имат право да напускат дома си само по работа или по медицински причини.

Президентът Еманюел Макрон заяви, че страната рискува да бъде "обзета от втора вълна, която без съмнение ще бъде по-трудна от първата".

Междувременно Германия налага по-малко тежка карантина.

Мерките, които влизат в сила в понеделник, не са толкова мащабни, колкото във Франция, но включват затваряне на ресторанти, барове, спортни зали и театри, каза канцлерът Ангела Меркел

Инфекциите нарастват рязко в цяла Европа, включително във Великобритания, която в сряда обяви 310 нови смъртни случая и 24 701 нови случая.

В Англия ново проучване показва, че почти 100 000 души хващат вируса всеки ден , оказвайки натиск върху правителството да промени политиката от регионален подход.

Във Франция ежедневните смъртни случаи на Covid са на най-високо ниво от април. В сряда са потвърдени 36 437 нови случая и 244 смъртни случая.

Германските здравни служители съобщиха в четвъртък, че през последните 24 часа са загинали още 89 души с рекордните 16 774 инфекции.

"Ние сме във втората вълна", каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. "Мисля, че тази година Коледа ще бъде различна."

Как Европа стигна до тук?
Първата вълна на вируса по-рано тази година удари невероятно силно някои части на Европа, докато други райони успяха да я избегнат.

Италия, Испания, Франция и Обединеното кралство бяха сред най-силно засегнатите държави, като всички налагаха строги национални ограничения, които с течение на времето довеждаха до много ниско ниво на заразени, но бяха пагубни за икономиката.

Ограниченията започнаха да се премахват в началото на лятото, като магазини, барове и ресторанти бяха отворени отново и пътуванията бяха рестартирани. Но през август случаите започнаха да нарастват отново, с голямо ускорение през последните седмици, което разтревожи политиците.

Страните, които не бяха засегнати зле от първата вълна - като Чехия и Полша - този път не бяха пощадени, като експерти предупреждават за тревожни нива на инфекция в голяма част от континента.

Какво правят Франция и Германия?
Г-н Макрон каза, че според новите правила хората ще трябва да попълнят формуляр, който да оправдае напускането на домовете им, както се изискваше при първоначалното блокиране през март. Забранени са социалните събирания.

Но той даде да се разбере, че обществените услуги и фабриките ще останат отворени, добавяйки, че икономиката "не трябва да спира или да се срива".

"Както всички наши съседи, ние сме засегнати от внезапното ускоряване на вируса", каза г-н Макрон.

Премиерът Жан Кастекс заяви пред парламента в четвъртък, че всички ученици на възраст от шест и повече години ще трябва да носят маски за лице в клас "за защита на всички наши деца, учители и родители". Досега маските са били задължителни само за ученици на 11 и повече години.

Той каза, че компаниите ще бъдат силно призовани да накарат служителите си да работят от вкъщи "пет дни в седмицата".

"Трябва да продължим да работим колкото е възможно повече, но разбира се при строги санитарни условия, които спират разпространението на вируса", каза той и добави: "Безработицата и бедността също могат да убият."

За разлика от предишното заключване, пазарите, парковете и градините ще могат да останат отворени.

Междувременно в Германия канцлерът Меркел заяви, че "зимата ще бъде тежка - четири дълги, тежки месеца".

В обръщение към парламента в четвъртък тя каза: "Тази пандемия поставя въпроса за свободата на преден план. Свободата не е всеки човек за себе си, тя е отговорност - за себе си, за семейството си, на работното място. Това ни показва, че сме част от едно цяло . "

В отговор г-жа Меркел предупреди, че дезинформацията и теориите на конспирацията подкопават борбата срещу пандемията.

Германия, подобно на други страни, е видяла протести на хора, които твърдят, че ограниченията са неоправдани .

Докато Германия има по-нисък процент на заразяване в сравнение с много други части на Европа, скоростта на разпространение на вируса през последните седмици притеснява правителството.

Частичното блокиране ще започне в Германия на 2 ноември и ще продължи до 30 ноември при условия, договорени от г-жа Меркел и 16-те държавни премиери.

Баровете и ресторантите ще бъдат затворени с изключение на храната за вкъщи, но училищата и детските градини ще останат отворени. Социалните контакти ще бъдат ограничени до две домакинства с максимум 10 души и туризмът ще бъде спрян.

По отношение на икономическата помощ, по-малките компании и самостоятелно заетите лица, силно засегнати от блокирането, ще бъдат възстановени с до 75% от взетите обороти през ноември 2019 г.

Какво е положението другаде в Европа?
Полша отчете рекордни ежедневни инфекции и смъртни случаи в четвъртък. Здравните служители заявиха, че има 20 156 нови случая и 301 смъртни случая. Страната наложи блокиране на "червената зона" в цялата страна, което включва частично затваряне на начални училища и ресторанти.

Италия , която беше европейският епицентър в началото на първата вълна на вируса, вече въведе нови ограничения. Всички барове и ресторанти в цялата страна трябва да затворят до 18:00, въпреки че могат да осигурят храна за вкъщи по-късно. Фитнес залите, басейните, театрите и кината трябва да бъдат затворени, но музеите могат да останат отворени. Събранията за сватби, кръщенета и погребения са забранени.

Испания започна националния си полицейски час на 25 октомври, след като правителството обяви ново извънредно положение. Хората във всички региони, с изключение на Канарските острови, трябва да останат вкъщи между 23:00 и 06:00.

Според Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията , Чешката република има най-лошия процент на инфекция на континента - 1448 случая на 100 000 души за 14 дни. Той наложи частично заключване.

Белгия , която има втория най-нисък процент на инфекция в Европа на глава от населението, отчете най-големия брой болнични за Covid-19 от пика на 6 април. В болница с вирус има 5924 пациенти, 993 от които са в реанимация. В национално обръщение в сряда вечерта министър-председателят Александър Де Кроо определи ситуациите като "критични".

Най-четени