Скоро ще си купуваме и летни винетки 22.12 | 11:06
Депутатите приеха на първо четене дневни и 3-месечни стикери

Скоро шофьорите у нас ще имат възможността да си купят не само седмична, месечна или годишна винетка, но и сезонна, например за лятото. Това ще стане, ако парламентът приеме окончателно промените в Закона за движение по пътищата, които днес минаха на първо четене. Според предложените текстове се въвеждат еднодневни и 3-месечни винетни стикери, предаде БНТ. И то за всички категории превозни средства. Така, ако човек смята да пътува извън населеното си място само през летния сезон, ще може да си купи 3-месечна винетка, вместо 3 пъти да плаща едномесечна или пък да си купува седмична всеки път, когато тръгне нанякъде.
Еднодневните стикери пък ще са много полезни за чужденците, които преминават транзитно през България. Според изнесени от регионалния министър Лиляна Павлова данни миналия месец, проверките през това лято са показали, че над 90% от колите на турските гастарбайтери, преминаващи през България, са били без или с невалидна винетка.
Промените предвиждат също и въвеждане на срок на валидност на винетния стикер, в това число и на годишния, от момента на закупуването му. Според вносителите това ще позволи на водач, платил си годишна винетка през април, да управлява с нея до април следващата година, а не до 31 януари, както е в момента. Същите промени претърпя преди години и задължителната застраховка "Гражданска отговорност", която преди това, независимо кога е платена, важеше до 31 декември.
Промените предвиждат въвеждането на нов вид такса за движение по пътищата - компенсаторна такса. Която на практика ще представлява глоба за пътуващите без стикери. Според разясненията на Лиляна Павлова, плащайки тази наказателна такса, шофьорът ще има правото да продължи пътя си, но и ще трябва да напусне страната в рамките на 24 часа или да си купи редовна винетка.
Водещи
-
ВАС обяви нищожност на разпоредби от наредбата да оценяване на резултатите от зрелостните изпити в 12 клас
Става дума за разпоредби от Наредба № 11 от 1 септември 2016 година за оценяване на...
28.03 | 17:40
-
Тонът между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на „ДПС-Ново начало” се изостри
След като вчера групата на Доган заплаши, че ще мисли дали да оттегли подкрепата си за...
28.03 | 16:45
-
Бил Гейтс: Хората няма да бъдат нужни „за повечето неща“ в рамките на следващите десет години
Гейтс определи тази визия за новата ера като „безплатен интелект“, в разговор миналия месец с...
28.03 | 17:00
-
Цените на плодовете и зеленчуците ще падат след средата на април
Млякото поскъпна със 17% за година
28.03 | 16:30
Най-четени
-
Тонът между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на „ДПС-Ново начало” се изостри
След като вчера групата на Доган заплаши, че ще мисли дали да оттегли подкрепата си за...
28.03 | 16:45
-
Правителството залага 3 милиарда лева за капиталови разходи в инфраструктурни проекти
Други важни инфраструктурни проекти
28.03 | 11:59
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с коментар пред медиите по актуални теми
Той уточни, че има разлика между "Булгаргаз" и "Булгартрансграз".
28.03 | 10:45
-
Баба Марта показа нрава си и посипа със сняг някои части на страната
Нищо, че вече е пролет
28.03 | 15:45