Трабантът стана на 60 години 07.11 | 11:41
Картонено чудо на техниката е символ на цяла една епоха

На 7 ноември 1957 г. в Източна Германия е произведен първият автомобил от марката на бившата ГДР. Малолитражните немски возила са произвеждани между 1957 и 1991 г в автомобилния завод в Цвикау. За тези 34 години от завода са излезли над 3 милиона коли с марката "Трабант”. Днес източногерманското картонено чудо на техниката е символ на цяла една епоха, предаде Дарик.
Името на марката в превод означава ,,спътник”. Със своето име той е трябвало да напомня на грандиозен сателит, изпратен в космоса през 1957 г. За времето си "”Трабант” е бил сравнително съвременен автомобил, създаден в противовес на "Костенурката” от Западна Германия, както е известен моделът на "Фолксваген”. Липсата на достатъчно суровини, най-вече метали, е принудила инженерите от ГДР да използват нетрадиционни методи, разказва варненецът Веселин Павлов, горд собственик на немското возило и активен член на Национален клуб "Трабант”.
Както е известно, купето е направено от композитния материал "дуропласт" – фенолформалдехидна смола, армирана с памучни фибри. Методът на производство на Trabant, който е изключително труден, остава непроменен през тридесетте години от производството му.
С "Трабант” Веселин Павлов се сдобива през 1985 г. По-късно го продава. След десетина години се натъква на колата си в сайт за търговия с автомобили и отново я купува. Реставрира "Трабант”-а и вече няма намерение да се разделя с него. Интересът към "Трабант” по улиците става все по-голям и предизвиква усмивките не само на варненци, но и на чуждестранните летовници, особено на тези от бившите соцстрани, споделя Ангел Пеев, председател на Национален клуб "Трабант". Варненецът има 4 коли на източногерманската марка. Една от тях има забележителна визия – изрисувана е с епизоди от анимационния филм "Ледена епоха".
Днес "Трабант”-ът е ценна придобивка за много колекционери и привърженици на ретро автомобили. А цената му през последните 2-3 години цената му рязко е скочила нагоре, разкрива Пеев.
60-тата годишнина на картонения автомобил ще бъде отбелязана и у нас. Двамата варненци се стягат за празничния "Трабант” фест, който ще се проведе в Павел баня на 11 ноември. Картонените им коли не се застояват много в гаража, а тази събота ще запърпорят към малкото градче в Южна България.На феста ще вземат участие автомобили от различни краища на страната. Сред тях ще са две лимузини и "Трабант” 4х4.
Водещи
-
МВР ще уведомява за изтичане на лична карта, паспорт и шофьорска книжа
Ще се обаждат и ще пращат имейли, предвижда проект за постановление на Министерски съвет
17.10 | 17:30
-
Чакат ни 57 смъртоносно горещи дни до края на века
Това е еквивалентно на близо два допълнителни месеца екстремни горещини
17.10 | 17:15
Най-четени
-
Какъв църковен празник отбелязваме на 17 октомври?
Не давайте пари назаем днес и още народни поверия за деня
17.10 | 09:15
-
Захлаждане и валжи в цялата страна
Максималните температури ще бъдат предимно между 13° и 18°, в София – около 13°
17.10 | 09:00