БГ сайтове копаят криптовалута от компютрите на потребителите 27.09 | 20:16
Засега са установени три, които печелят, използвайки хардуера на посетителите си
Български сайтове черпят ресурси от компютрите на посетителите си, за да "копаят" криптовалута. По този начин администраторите изкарват пари, като използват хардуера на потребителите си.
Посещение на подобен сайт може да доведе до забавяне в работата на процесора на личния ви компютър и по-бързо износване на батерията. Установените такива български сайтове до момента са три, но е възможно да има и други, предаде Дарик.
По думите на системния администратор Благовест Петров технологията е сравнително нова и при подходящо използване и уведомяване на потребителите, в бъдеще може да измести рекламните прозорци в сайтовете.
При извършване на трансакция с определена криптовалута, тя се записва в т.нар. Block Chain. Въпросният запис в блока обаче трябва да се верифицира. С това се занимават т.нар. "копачи". Те решават определено математическо уравнение, с което верифицират трансакцията, а в замяна на това получават определена сума от криптовалутата, обясни системният администратор Благовест Петров.
"В самия софтуер е заложено, че при изкопаването на определен блок се получава награда от определен брой биткойни. С намаляването на блоковете се намалява и тази награда. Първоначално е била 50 биткойни за блок, след това е паднала на 25, сега е 12. А след две години ще стане около 6 биткойни", разясни той.
"Колкото повече се копае, толкова по-здрава е мрежата и трансакциите в нея са по-бързи. Това е важно, за да можем да използваме тези валути, и дори ако си поръчваме нещо в ресторант, да не се налага да чакаме половин час, за да се верифицира трансакцията", поясни Петров.
За т.нар. копаене обаче се изисква определен машинен ресурс. От около две седмици насам се появи технология, чрез която определени сайтове, включително и няколко български, ползват ресурси от компютрите на потребителите си, за да копаят криптовалута.
Ако посетите такъв сайт това ще доведе до забавяне в работата на компютъра ви и евентуално по-бързо изтощаване на батерията му. "Със сигурност се вдига нивото на използване на процесор. Също така потребителите се опасяват, че батериите им ще се изтощават по-бързо, ако използват мобилни устройства и лаптопи, и това е истина", потвърди още експертът.
Според Благовест Петров обаче при умерено използване и правилна регулация въпросната технология в бъдеще може да замени рекламните прозорци в сайтовете.
Водещи
-
ГЕРБ-СДС и БСП-ОЛ: България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат
Сред темите, които обединяват двете коалиции са формирането на антикорупционно мнозинство с...
17.12 | 16:40
-
Боряна Калейн грабна голяма награда
"Липсва ми залата, през всички тези години гимнастическото общество стана моето второ...
17.12 | 15:59
-
Петков: Преговорите за кабинет отвличат вниманието от важните проблеми
Преговорите за кабинет отвличат вниманието от важните проблеми в държавата. Това написа във...
17.12 | 15:40
-
Здравният министър: Ще бъдат удовлетворени всички искания за плащания за асистирана репродукция
"За следващата година са предвидени допълнителни 3 милиона и 600 хиляди лева за това", каза...
17.12 | 15:20
Най-четени
-
Полицаите и служителите в затворите отново са в протестна готовност
„Към момента нямаме опасения, че няма да се дадат тези пaри
17.12 | 10:30
-
ГЕРБ-СДС продължава разговорите за търсене на мнозинство
В срещата за бюджета взеха участие от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова, Красимир Вълчев, Томислав...
17.12 | 14:15
-
Йотова е оптимист за съставяне на редовно правителство
"Оптимист съм, вчерашните разговори ме изпълват с надежда, защото самият факт, че днес ще...
17.12 | 11:30