Балкански триъгълник на злото 13.05 | 18:09
Умишлено ли Европа проспива неуспеха на етническите модели в страните от периферията си
Ако следите позициите по македонския казус, включително и българските, ще останете с впечатлението, че етническите противоречия на Балканите започват сега, те са нещо неприятно и малко напомнящо краха на соца. Македонците, видите ли, били виновни, а пък сигурно и останалите държави от бивша Югославия, защото нямали успеха на българския етнически модел. То, в България, че има етнически модел има, но за успеха му по-добре да не говорим...
Европа обаче проспива умишлено неуспеха на етническите модели на Балканите. Отношението на Европа е едно към западните държави и съвсем друго към Балканските. Европа просто решава и спира да се разширява на Изток и толкоз! Западна Европа казва, че не иска повече бежанци и толкоз! Европа не тръгва да се движи на две скорости сега. Тя просто винаги се е движила така.
Дали Европа щеше да бъде толкова спокойна, ако терористичният акт бе станал не в Куманово, не в Македония, не на Балканите?
Европа просто не иска да се занимава с неудобното балканско кьоше, може би защото във високомерния европейски стереотип още битува виждането на Уинстън Чърчил, че "Балканите произвеждат повече история, отколкото могат да консумират".
САЩ виждаха оста на злото далеч, далеч. Дали има ос на злото на Балканите?
Македония
Преди година една албанска демонстрация се проведе под лозунга "Скопие е сърцето на Албания". Това е само една от провокациите, които македонците търпят в годините. Дали заради крехкия етнически модел, или заради премълчавания западен натиск, те продължават да го търпят и ще продължават и занапред. Охридското споразумение от 2001 година на практика открадна част от правото на македонците да се чувстват като мнозинство в собствената си държава. Фракциите на АОК в страната през определени периоди тероризират населението и се подиграват открито на институциите. България от друга страна мълчаливо съзерцава процесите на югозапад. Не дай си Боже някой каже, че там има и българи. "И нашите, и чуждите" биха го оплюли и надлежно биха обяснили, че зачитаме суверенитета на страната и подкрепяме безпрекословно скорошното ѝ присъединяване към ЕС.
В този смисъл само зайците в полята не разбраха, че този атентат се готви от македонското крило на Армията за освобождение на Косово от доста време. Още в края на миналата година екстремистите атакуваха сградата на македонското правителство и хвърляха бомби по полицейски управления. Нима е тайна, че в Македония има цели райони, които се наричат "албански".
Още от месец службите са знаели, че проалбански екстремисти влизат в страната. Партньорски служби от 17 други държави също са били уведомени. Логичният въпрос в случая е защо терористичният акт в Куманово не беше осуетен?
Косово
И там бродят едни призраци от миналото. Истината за търговията с човешки органи все още е някъде там. Чакат се някакви арести на високопоставени политици, които случайно се оказват бивши членове на АОК, и сред които случайно е Хашим Тачи, но от около година въпросът няма решение.
А междувременно това, което трябваше да бъде обетована албанска територия, тъне в мизерия. Икономиката на страната се намира в плачевно състояние – мините не работят, същото се отнася и за добивната и преработвателната промишленост. В упадък се намира и селското стопанство. В резултат на всичко това безработицата в страната е близо 50%. Сред младежите числото е още по-сериозно, тъй като Косово се слави като една от държавите с най-ниска средна възраст – 75% от населението й е под 35 години.
Перспективата и сред образованото население не е добра. За момента косовските младежи не виждат изход от тежката икономическа ситуация в страната. Също както и обещаната от политиците им евроинтеграция, чуждестранни инвестиции и т.н. Точно тези факти, според мнението на редица анализатори, представляват "бомба със закъснител", която може да се взриви при определени условия. И именно ситуацията с липса на перспектива пред косовските младежи се използва от различни терористични организации.
Както и в други държави със сложна икономическа обстановка, така и в Косово младите хора лесно се поддава на обещания за добър живот и богатство и се присъединяват към екстремистки групировки. Според проведено наскоро изследване на Центъра за проучване на въпросите на сигурността в Прищина, вече 232-ма граждани на Косово са заминали за Сирия и Ирак, за да се присъединят към редиците на Ислямска държава. Ако броят им се сравни с общото население на Косово, което леко надвишава 2 млн. души, то става ясно колко сериозен наистина е проблемът и колко значителна е цифрата.
Босна и Херцеговина
Босненската икономика също не търпи особен разцвет. 1/3 от нея е в сивия сектор. Смята се, като изключим проблема с уахабитите, че и там бедността е една от основните причини, поради които хората посягат към оръжието на тероризма.
Преди няколко години медиите се опитаха да надигнат с глас с предупреждението, че в Босна и Херцеговина се правят нови лагери за терористи. Десетки босненци се бият и в момента на страната на Ислямска държава. Само преди няколко дни Сараево задържа няколко души, които разпространяват идеологията на ИДИЛ на Балканите.
От разузнаването на Сараево пък признаха, че при атентата в офиса на парижкото сатирично издание Charlie Hebdо са използвани оръжия от Босна и Херцеговина. Още едно потвърждение, че опасенията за контрабанда на оръжия все още се потвърждават.
Водещи
-
Нуждата от редовно правителство с пълен управленски мандат обсъдиха преговорите екипи на ГЕРБ - СДС и ИТН
Това съобщиха от първата политическа сила, която от началото на седмицата всеки ден се среща с...
19.12 | 16:59
-
Путин е готов да се срещне с Тръмп "по всяко време", "ако той пожелае"
Позицията на Москва
19.12 | 16:20
-
Петима депутатите от шестимата ще се откажат доброволно от имунитета си
Марио Рангелов от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС също обяви, че не се притеснява да се...
19.12 | 16:00
-
Полицията ще използва и полиграф при търсенето на 13-годишния Ники от Конаре
Нямаме конкретна открита следа, заявиха от МВР
19.12 | 15:40
Най-четени
-
Народните представители ще работят с удължено време заради важността на темите
Междувременно стана ясно, че служебният министър-председател Димитър Главчев ще участва в...
19.12 | 09:59
-
Продължават преговорите с ДБ, БСП
"На този етап мога да кажа, че се работи", добави той.
19.12 | 10:59
-
Главчев: Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, то това съм аз
По думите му всяко следващо правителство ще може да прекрати това споразумение.
19.12 | 11:59