АЕЦ „Козлодуй“ е поискала разрешение за нов тип ядрено гориво 14.01 | 10:01
Дейностите по удължаване на живота на реакторите ще приключат до края на годината

"Още към края на тази година се очаква да приключат дейностите по удължаване живота на Пети блок на АЕЦ "Козлодуй", след което централата ще поиска разрешение той да работи още 10 години. Няма забавяне и при Шести блок. Заедно с документите за удължаване на живота на реакторите се очаква централата да поиска лицензи за работа на блокове с по-голяма мощност. За тази цел е поискала разрешение за постепенно да премине към нов тип ядрено гориво". Това съобщи за БНР председателят на Агенцията за ядрено регулиране Лъчезар Костов.
Лицензите на двата блока изтичат съответно през 2017 и 2019 г. Костов обясни, че през октомври 2015 г. в Агенцията за ядрено регулиране е получено заявление от АЕЦ Козлодуй за издаване на разрешение за поетапен преход на VI блок към експлоатация на усъвършенствано гориво, като разбира се планираното изменение има за цел подобряване на ефективността и безопасността на горивния цикъл при работа на по-висока мощност - до 104% от номинала. В това заявление се съдържа голямо количество анализи и изследвания в подкрепа на безопасността на блока по време на поетапния преход към експлоатацията с новото гориво. В момента в Агенцията е разработена програма, в която са предвидени отделните дейности и сроковете им за изпълнение през 2016 година, допълни шефът на агенцията.
Междувременно днес Българският енергиен и минен форум организира дискусия за насоките на енергийното развитие на България в периода 2030 -2050 г. Ще бъдат очертани необходимите подготвителни и компенсаторни действия, които трябва да бъдат предприети и отразени в една нова Енергийна стратегия на страната, каза Антон Иванов, един от експертите на организацията.
"Винаги, когато сме забавяли решаването на очаквани проблеми, бъдещето ни е изненадвало. Сегашните проблеми фактически се коренят в лошо управление в миналото. Така че, ако искаме да избегнем сегашните грешки, би следвало да се насочим към политиките, които ще оформят енергийния сектор след 2030 г. Първо трябва да се направи стратегия, която да излезе извън хоризонта 2020 г. Европейският съюз, готвейки се за 2030-2050 г., сега залага много съществени препоръки, които в бъдеще ще се превърнат и като задължителни изисквания", коментира Антон Иванов.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34