Агроминистърът към фермерите: Протестирате предизборно 23.03 | 12:16
Бозуков не разбираб защо стопаните са недоволни, вчера пък отказа да се срещне с тях и да ги чуе
Земеделският министър Христо Бозуков е изненадан от вчерашните масови протести на животновъди и тютюнопроизводители в София и страната. Според него недоволствата са част от предизборната кампания, която тече в момента. "Аз ежедневно се срещам с производители и организации, в понеделник се срещнах със животновъдите, говорихме как стоят нещата и вчера те ме изненадаха", заяви Бозуков пред бТВ, след като вчера дори отказа да приеме стопаните в министерството и да чуе лично исканията им.
Тюнопроизводителите и животновъдите излязоха в сряда на национален протест, който се проведе в различни региони на страната, но на границата и пред сградата на агроведомството в столицата страстите ескалираха и се стигна до сблъсъци с полицията. До това се стигна, след като тютюнопроизводители се опитаха да блокират пътя за Гърция, а в София протестиращи фермери неуспешно атакуваха входа на МЗХ.

Стопаните изразиха недоволството си за недостатъчното финансиране на тяхната дейност, а в Кърджалийско тютюнджийте се оплакват и от оплитически натиск на етнически партии спрямо тях, като обвързват забавеното изплащане на тютюна и цените на суровината с предстоящия вот на 26 март.
Биопроизводители пък недоволстват от заповедта на Бозуков от миналата седмица за спиране на проектите за биоземеделие поради изчерпване на финансовия ресурс за целия 7-годишен програмен период на ПРСР.

Бозуков отрече слуховете, че се очаква спиране на пари по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Заповедта, която разгневи животновъдите, засяга мерките агроекология и биологично производство. Бюджетът в селската програма по първата мярка е на минус, а при агроекологията са останали само около 14 млн. лв.
Той добави, че парите са дадени на бенефициенти, на които са приети заявления и са за изплатено подпомагане.
Водещи
-
Йотова: Трябва да направим всичко възможно, за да опазим гражданския мир в страната
На въпрос дали се опасява, че предстоящите протести и контрапротести могат да доведат до...
09.12 | 17:59
-
Сергей Станишев: Очаквам приемането на еврото с тревожен оптимизъм
Бюджетна дисциплина
09.12 | 17:20
-
ИА ГИТ: Oстаналите дни отпуск от 2023 г. могат да се използват до края на 2025 г.
Работодателят може да разреши на работниците и служителите да използват всички дни отпуск,...
09.12 | 17:00
Най-четени
-
Meteo Balkans: Идва ли "звярът от Изток" за Коледа?
Към момента изглежда, че декември ще бъде по-топъл от първоначалните прогнози – поне до 15–20...
09.12 | 14:30
-
Изтичат над 116 хил. безплатни винетки
Най-много безплатни винетки изтичат през януари - 62 682 бр.
09.12 | 12:15
-
Общо 26,6% от учениците в момента употребяват тютюневи изделия
С колко ще поскъпнат цигарите от 1 януари 2026 г.
09.12 | 13:00