Англичаните се завърщат и отново търсят жилища у нас 31.08 | 15:40
Освен Запада и Русия, купувачи на български имоти все по-често са и бизнесмени от Близкия Изток

Българското Черноморие продължава да привлича не само руснаци, но и британци, които търсят да изградят своя втори дом. Въпреки че хората от Острова бяха позабравили страната ни в годините на криза, сега те отново идват у нас, за да си купуват жилища.
Британците се завръщат като сериозен играч на пазара на жилища. Това обяснява пред New York Times Полина Стойкова, главен оперативен мениджър на базираната в София агенция Bulgarian Properties. По думите ѝ британските купувачи, които допринесоха за надуването на имотния балон у нас в периода от 2000 до 2008 г., изчезнаха в голяма степен след 2008 г. Оттогава те са заменени основно от руснаци и украинци. Тази година обаче британските купувачи се завръщат към българския пазар, като броят им расте сериозно през последните два месеца, обяснява Стойкова. По думите ѝ този тренд се очаква да продължи и в следващите месеци.
В момента руснаците продължават да са най-голямата група купувачи на имоти у нас, отбелязва изданието. Освен тях купувачи са още хората от Германия, Франция, Холандия, Белгия, Украйна, Скандинавските страни , САЩ, Канада и Австралия, обясняват брокерите.
През последните две години сериозен интерес към покупка на имоти у нас имат бизнесмени от Близкия изток и страни като Ливан, Обединените арабски емирства, Сирия и Пакистан, е заявил пред изданието Станислав Петров, мениджър продажби в Select Properties Bulgaria.
В момента около 10% от българския жилищен пазар се формира от чуждестранни купувачи, обяснява той. Чуждите купувачи, повечето от които търсят ваканционни апартаменти или къщи, обикновено са привлечени от черноморското крайбрежие. Затова най-атрактивни са жилищата във Варна и Бургас, следвани от ски курортите като Пампорово и Боровец. Столицата София е третото най-предпочитано място за покупка на имот сред чуждестранните купувачи, като цените там са по-високи от тези по Черноморието или в ски курортите", допълва Петров.
Чужденците също така търсят плажни къщи на първа линия, но тяхната цена е по-висока. Причината за това е, че в България има ограничения за строителството край плажа, а и такива места не са много, обяснява още Златка Георгиева, мениджър продажби на Best Bulgarian Properties.
Американското издание припомня, че чужденците могат безпроблемно да си купят жилище у нас, но когато става дума за покупка на земеделска земя нещата са по-сложни. Причината са въведените ограничения за продажбата на земя на чужденци, които не са граждани на държава от ЕС. Това налага чужденците извън ЕС да си учредят компания в България, за да могат да си закупят имот, обяснява Петров. Според брокерите около 8-9% от крайната цена на имота отиват за плащане на различните разходи по покупко-продажбата.
Статия от рубриката на издание "На лов за жилище в..." в този случай е посветена на продажбата на имот на българското крайбрежие. Това е крайбрежна вила между Албена и Балчик, която се продава за 755 260 долара.
Водещи
-
Военният министър посочи какъв бюджет е нужен за модернизация на въоръжените ни сили
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са...
05.05 | 18:00
-
В навечерието на Гергьовден на много места агнешкото месо в търговските вериги е изкупено
"Може би в последните месеци или година през известен период от време се вдигат цените"
05.05 | 17:40
-
Няма да имаме задължителен час по религия, ще е задължително избираем час
Това заяви пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев
05.05 | 17:20
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
Най-четени
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
Съществуват три вида пушачи, 50% не искат да откажат цигарите
Норвежкият институт за обществено здраве идентифицира три типа никотинови потребители, които...
05.05 | 11:00