Асоциации сравниха поскъпването на тока с политическа дъвка 05.07 | 16:15

Раздутата добавка за зелена енергия е с цел да стабилизира финансовото състояние на НЕК

От Ивелина Георгиева

Възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и особено фотоволтаичните технологии се превърнаха в политическа дъвка, която и леви и десни се опитват да си я залепят в косата.

Това каза председателят на Управителния съвет на Българската фотоволтаична асоциация (БФА) Никола Газдов.

Според него цялата ситуация с увеличаването на цените на тока, заради зелената енергия е политически хаос, които ще има много сериозни отражения върху сектора.

По груби сметки на асоциацията има разлика от 70 милиона лева при изчисленията на ДКЕВР и сумата, която НЕК трябва да плати за производствения ток от фотоволтаични централи. Към производителите на енергия ще отидат много по-малко пари, от колкото са събрани от потребителите, смята Газдов.

По думите му вероятно десетки проекти за фотоволтаични централи няма да могат да се възползват от по-високата тарифа (до 30 юни). От 1 юли в сила влизат новите изкупни цени на електричеството от ВЕИ, които са по-ниски. В същото време обаче цената на тока се увеличава, а основният аргумент за това са именно добавките за зелена енергия. 

Председателят на асоциацията припочни, че има предположение в средите на експертите в областта, че целта на така раздутата добавка за зелена енергия не е събраните средства да отидат за реално произведеното количество зелена енергия, а за да се капитализира НЕК, да се вкарат пари в компанията и  дружеството да може да покрива своите задължения.

Друг проблем, е че никой не знае как ДКЕВР прави своите изчисления за добавка за зелена енергия във фактурите.

"Те калкулират тази цена, ние я плащаме, НЕК я разплаща на производителите, но какво става, ако има разминаване в тази цена, какво става с тези пари? А разминаване със сигурност има", заяви Газдов.

Според него е логично да се предположи, че ако парите се насочват към НЕК и оттам към всички останали посоки, разликата да остава в дружеството.

"Трябва да се зададе въпросът наистина ли ние плащаме повече в месечните си сметки за ток, отколкото получават реалните производители и ако това е така, къде остава разликата, къде остават тези пари?", попита Газдов.

От асоциацията сравниха ситуацията в българската енергетика с влакче на ужасите, поради многобройните смени на министри, заместник-министри, директори на БЕХ и на НЕК. Всичко това показва, че енергийният сектор не е предвидим и последователен, а кадровият ресурс е много променлив.

Браншът среща трудности да предлага идеи за развитие заради непрекъснатите смени в ръководствата на институциите.

Секторът се оплака и от новия Закон за ВЕИ, който също влошавал допълнително ситуацията. Причината за недоволството се изразява в това, че ако в закона от 2011 година имаше една година липса на достъп до мрежата, според новия - вече има достъп до нея, но ресурсът, който се заделя за ВЕИ, е нула.

Водещи

Най-четени