БАН бие тревога: Дългът на България може да стане неконтролируем 30.05 | 13:13
През последните години се увеличава дългът и фискалният резерв, но всичко това става за сметка на доходите и събираемостта на приходите, предупреждават икономисти

Придържането към сегашната политика по външния дълг, характеризираща се с липса на адекватни цели за дългосрочно развитие и ниска прозрачност на използване на акумулирания публичен ресурс, постепенно ще доведе българската икономика до състояние, в което дългът ще стане неконтролируем, а неговото обслужване невъзможно.
Това заяви днес финансистът доц. Григор Сарийски на брифинг на Института за икономически изследвания на БАН по време на представяне на годишния им доклад за 2015 г. за икономическото развитие на България, предаде БГНЕС.
"Разбира се, все още е рано да се говори за този етап, но при запазване на тенденциите от изтеклите две години, за един обозрим период от 5-7 г., може да се предположи, че неблагоприятният сценарии е повече от вероятен", допълни анализаторът.
Той отбеляза, че през последните години се увеличава дългът и фискалният резерв, но всичко това става за сметка на доходите и събираемостта на приходите.
"Къде отиват останалите пари – не се знае... В последно време теглим пари, които стоят като излишък и не се знае ясно за какво са те. През 2011 г. цената на финансиране ни държеше на 11-12 място в ЕС, сега сме след 20-то място, т.е. финансираме се на доста скъпа цена. Все още имаме ниска задлъжнялост- 26%, засега сме далеч от сценария за дългова спирала, но у нас съществува и феномена на прахосничество, по статистика на Световния икономически форум. Ако има нещо положително в банковият сектор през 2015 г., то е установеното доверие в местните банки, но нито бизнесът, нито населението имаха желание да теглят кредити", продължи доц. Сарийски.
Той обаче призна, че гражданите не са оптимистично настроени за бъдещето си и хората спестяват от разходи за образование, за здравеопазване, за пътувания и др. "Обемите по "нов бизнес” показват понижение също. Независимо, че кредитите намаляват, има увеличение на приходите на банките. Част от причината са големите такси за сметка на депозантите, а и те вече са си изработили достатъчно устойчива рамка, гъвкави са същевременно, за да си запазят високите печалби", поясни Сарийски.
Водещи
-
По-строги наказания за насилие над животни влизат в Наказателния кодекс
Протестите в София, Русе и други градове доведоха до законодателни промени
22.04 | 16:59
-
Кремъл предупреди да не се прибързва с мирните преговори за Украйна
Силите на Москва окупират около една пета от украинската територия и десетки хиляди бяха...
22.04 | 16:45
-
Парадокс: Управляващите прекратиха процедурата, защото се оказа, че партията им е номинирала мнозинство от кандидатите
Сега остава да се види как управляващите ще разрешат проблема, който сами създадоха, и кои от...
22.04 | 16:15
-
Хампарцумян каза истината за българите и еврото
Други са нещата, които влияят върху това.
22.04 | 15:59
Най-четени
-
Ватиканът съобщи официалната причина за кончината на папа Франциск
Той е починал от инсулт и последвала необратима сърдечна недостатъчност.
22.04 | 10:15
-
За четвърта поредна година има пробив в системата за защита на матурите
Повтаряща се схема въпреки мерките за защита
22.04 | 10:45
-
"Топлофикация София" започва поетапно спиране на отоплението
Дружеството напомня на клиентите, че в рамките на отчетния период трябва да осигурят достъп до...
22.04 | 11:15
-
Мрежата завря! Съсипа Петков заради коментара му за папата
Остри коментари в социалните мрежи публикуваха политически анализатори по повод публикацията...
22.04 | 14:15