Бизнес и синдикати искат незабавно спиране на дългосрочните договори с американските ТЕЦ-ове 10.12 | 17:30
Крайно време е да се вземат мерки срещу ненужния товар върху бизнеса и домакинствата у нас, се казва в декларацията им

Работодатели и синдикати призовават спешно да се прекрати опасното изкривяване на енергийния пазар, предизвикано от неправомерна държавна помощ. Повод за това им искане са дългосрочните договори с двата американски ТЕЦ-а в комплекса "Марица изток". "Дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия по преференциални цени от "Ей и Ес - 3С Марица изток 1" и "КонтурГлобал Марица изток 3" трябва да бъдат прекратени преди обявяването на търг за капацитети", се казва в общата позиция на рабоптодателските и синдикалните организации, под която са се подписали от КНСБ, АИКБ, БТПП, КРИБ и др.
Ето и пълният текст на позицията:
Поводът да повдигнем остро въпроса отново точно сега е фактът, че инвестицията на една от централите вече е напълно изплатена. Това бе потвърдено и от Брюксел, и от наетата от българското правителство водеща световна консултантска компания. Категорични сме, че българските потребители нямат "излишни" милиони за неправомерни печалби чрез недопустима държавна помощ. В същото време, цените на електроенергия за индустрията в България отново са най-високи в ЕС и търпението ни се изчерпва. Време за поредно отлагане вече няма. Предстои въвеждане на капацитетен механизъм, при който въглищните централи могат да получат средства в конкуренция с други производители от страната и чужбина и съобразно европейските правила /след нотификация – допустима държавна помощ/.
Каква е ситуацията с въпросните две централи? По силата на подписани договори преди присъединяването на България към ЕС те получават в противоречие с правото на ЕС държавна помощ. Само за регулаторната година от 1.07.2019 до 30.06.2020 г., без необходимото в такива случаи одобрение от ЕК, над 700 млн. лв. ще се платят непазарно на инвеститорите в "Ей и Ес – 3С Марица изток 1 " и "Контур Глобал Марица изток 3", от които 301 млн. лева са за втората, изплатена напълно електроцентрала.
Припомняме, че държавните гаранции за инвестиции се забраняват от Договора за функциониране на ЕС, който е подписан и от България по време на присъединяването. Да, двете централи са нужни на българската енергийна система. Без тяхното производство няма да има достатъчно електроенергия. Да, те ползват местен ресурс – български въглища. Но за тях важат същите правила и закони. Конкуренцията и върховенството на правото е за всички!
Крайно време е компетентните органи да вземат мерки, за да се прекрати ненужното натоварване на българския бизнес и да се потърси отговорност на тези, които е трябвало да предложат навременни решения и действия за прекратяване на неправомерната тежест за българския бизнес и домакинства.
Поради важността на поставените въпроси настояваме за обсъждане в тристранен формат на предприети действия за прекратяване на дългосрочни договори, подготвени предложения за механизми за капацитети и текста на актуализирания Интегриран план енергетика и климат.
Водещи
-
Прокуратурата: 77% спад на телефонните измами, намаляват и убийствата
Милева посочи, че въпреки трудната 2020 г., благодарение на ефективното взаимодействие на...
04.03 | 19:46
-
Въведоха нови противоепидемични мерки във Враца
Новите мерки се налагат във връзка с повишената заболеваемост в областта,
04.03 | 20:00
-
1487 са официално българите в Сев. Македония при население 2,1 млн. души
Към юли миналата година населението на РСМ е около 2,128 млн. души
04.03 | 19:22
-
Доц. Мангъров не е от случаен род, 99- годишната му майка е милионерка
Д-р Елена Мангърова подгони 100-те, но все още била жизнена като девойка коментират внуците й
04.03 | 19:01
Най-четени
-
Всички в ЕС ще са имунизирани до септември, обяви еврокомисарят по ваксините
Забавянето на доставките на ваксините срещу COVID-19, чието закупуване се извършва съвместно и...
04.03 | 18:48
-
Над 1100 новозаразени с К-19 за денонощие, в Бургас заразата сече поголовно
Трябва да се отбележи, че вчера бе почивен ден в станата и цифрите вероятно не са съвсем...
04.03 | 07:30
-
Ниагара бе оцветен в родния трибагреник в зрелищно светлинно шоу ВИДЕО
Инициативата бе по случай националния празник на България, но ознаменува и важен юбилей - 55...
04.03 | 08:20
-
Бежанци се изредиха групово върху туристка на Канарските острови
36-годишната жена с фамилия Мърфи се разхождала в общинския парк и завързала разговор с...
04.03 | 12:20