България е на прага на търговско откритие 10.02 | 13:07
Суровината е открита в района на Враца

България е пред прага на търговско откритие за доказване на ново находище на глауконит. Това съобщи Никола Вардев от Българската минно-геоложка камара на форум за иновациите в бранша. Глауконитът е изходен материал за производството на натурални минерални торове и е важен елемент за развитието на интензивното биоземеделие.
Според предварителните проучвания глауконитът или по-познатият зелен пясък е открит в района на Враца. Мястото е стратегическо от гледна точка на евентуален износ заради връзката с Дунав.
Суровината може да се добива по безвзривен способ, после се троши, смила се до минерално брашно и така се пуска за продажба. Вторият вариант за добив е чрез обогатяване.
По предварителни изчисления запасите възлизат на 10–15 млн. куб метра суровина, със съдържание на глауконит от около 60% и калий от 3,7 до 4,4%. Съдържанието е аналогично на много от находищата, експлоатирани сега в Канада, САЩ, Нова Зеландия, Австралия, Индия, Русия, информира БТА.
Вардев посочи още, че започва изследване на възможностите за търсене и проучване за наличие на бор-литиева минерализация на територията на Западна България. Дали на територията на страната ще бъде локализирано такова находище, ще стане ясно до около две години.
Водещи
-
Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев
Събралите се издигнаха плакати "Свобода за Благо", "Днес е Благо, утре си ти", "Защо пускате...
23.07 | 21:01
-
Вот на недоверие - най-рано през септември
От ПП-ДБ ще търсят ясна тема и широка подкрепа, за да не се окаже, че вотът само засилва...
23.07 | 21:00
-
Ново проучване: Пандемията е ускорила стареенето на мозъците ни
Хора, които не са боледували от COVID-19, също са засегнати
23.07 | 20:45
-
Задържаха пътен полицай от Пловдив заради поискан подкуп
Образувано е досъдебно производство
23.07 | 20:30
Най-четени
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
България иска заем до 3 млрд. евро за укрепване на евроотбраната
Исканата финансова помощ е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг...
23.07 | 15:10
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59