България е последна в ЕС по дял на работещите вкъщи 18.05 | 16:16
Във Финландия 25% от хората се трудят от разстояние, а у нас - едва 1.2 на сто

Ново проучване на Евростат разкрива още една голяма разлика между Източна и Западна Европа - този път свързана с начина на работа. Оказва се, че в страни като Финландия, Люксембург и Ирландия над 20 на сто от населението е на "хоум офис", докато в България, Румъния, Хърватия едва 1-4 процента заработват заплатите си от разстояние.
Данните на Евростат са за 2020 г. Те са силно повлияни от пандемията, която принуди много компании в Европа и по целия свят да търсят начини да опазят персонала си от коронавируса, вкл. и чрез работа от вкъщи. През миналата година средно 12.3 процента от работната сила на ЕС (15-64-годишните) на ЕС са се трудили дистанционно, което с над 3% повече в сравнение с 2019 г. На двата полюса са Финландия, където всеки четвърти е работил от вкъщи, и България с невзрачните 1.2 процента трудещи се дистанционно.
Разбира се, тази статистика отразява и различията в структурата на икономикитев ЕС. Ясно е, че сложните производства трудно могат да се преформатират в надомна работа, докато програмистите например могат да пишат софтуер, където и да се намират, вкл. и на морския бряг. Противно на масово ширещото се убеждение, че България си няма промишленост, у нас делът на индустриалните производства в икономиката е много по-висок, отколкото в редица западни държави. Това е едно от възможните обяснения за малкия процент на работещите "по пантофи" в нашата страна.
Още разлики
Проучването на Евростат показва също, че през 2020 г. по-голям дял жени (13,2 на сто) са били на "хоум офис". Мъжете са съответно 11,5%. По възрастови групи също се очертават разлики. Само 6,3% от младите - до 24 години, са работили основно от вкъщи, докато в другите две групи (25-49 г. и 50-64 г.) 12-13 процента от анкетираните са полагали труд от разстояние.
Уточнение:
Смята се, че човек е на home office, ако е изпълнявал трудовите си задължения от вкъщи поне в половината от работните дни в рамките на 4 седмици.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Борисов отсече: Трябва да пазим КПК, ако я закрият, губим 5 млрд. лева
ПП-ДБ ми пришиват като брошка Комисията за противодействие на корупцията, която те създадоха,...
26.07 | 16:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20