България ще отговаря за борбата със "син език" на Балканите 10.10 | 19:13
Очаква се през пролетта на 2015 г. да започне ваксинация на всички животни

Европа разчита на България да има водеща роля по отношение на борбата с разпространението на заболяването "син език" в района, доколкото то се разпространи в почти всички държави на Балканския полуостров. Това заяви зам.-министърът на земеделието и храните Марина Бракалова
Тя участва в среща на експерти от Главна дирекция Санко на Европейската комисия (ЕК) с представители на браншови организации и експерти от земеделското министерство, Агенцията за безопасност на храните и Центъра за оценка на риска.
По думите на Бракалова мерките, които страната ни ще вземе са от изключително значение не само за България, но и за страните от района, както и за все още незасегнатите държави в Европейския съюз.
Според нея мерките, които се взимат на национално ниво и не са координирани със съседните държави, не могат да доведат до адекватна борба със заболяването и ограничение на разпространението му.
По време на срещата бяха представени мерките и плана, който включва тотална ваксинация на поголовието от преживни животни в страната. Самата процедура ще се извърши след края на зимния сезон, когато преносителите на заболяването все още не са активни.
Във връзка с изразени опасения от страна на животновъдните организации, че ваксинацията на животните ще попречи на търговията през пролетта, експертите от ЕК уточниха, че съгласно протоколите на ваксините, с които те работят, 3 седмици след първата ваксина се поставя втора, като една седмица след втората, животното се счита за здраво, и няма ограничение за търговия с него в рамките на ЕС.
Водещи
-
ЕС готви нови разпоредби за бракуването на коли
С тях ще се сложи край на подхода технически ефективен автомобил да бъде бракуван само поради...
25.07 | 20:46
-
Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия
Това се казва в Резолюция на Икономическия и социален съвет в България
25.07 | 20:30
-
Властите в Сърбия запечатаха ресторанта на Емир Кустурица
Заведението се намира в eтноселото Дървенград
25.07 | 20:15
-
Любомир Дацов с коментар: До какво би довело замразяване на цените
Единият подход е на „меки мерки”, другият – на „твърди”
25.07 | 20:00
Най-четени
-
Награждават граничаря, прострелял марокански мигрант край Звездец
Граничният полицай стрелял по мароканеца, когато го доближил на ръка разстояние, уточни шефът...
25.07 | 13:30
-
Навършва се една година от взривовете в Елин Пелин
А година по-късно – важни въпроси все още са без отговор.
25.07 | 10:45
-
Дрането продължава: Сурвакат ни с нова такса за вода
Проектозаконът вече е приет от Министерски съвет, предстои да го гласуват в парламента
25.07 | 16:30