"В Румъния замразиха заплати и пенсии, защото са в процедура по свръхдефицит - това чака и нас, ако продължаваме по тази траектория. Проблемът не е в приходите, а в разходите – несъобразени са с равнището на производителност на труда и на икономиката". Това каза председателят на Управителния съвет на АИКБ Васил Велев. И допълни, че заплатите не се плащат от работодателите, а от пазара.
"Трудно бих дала оценка на новия социален министър Борислав Гуцанов, но знам, че се е занимавал с бизнес, с политическа дейност на общинско ниво и в парламента. Започва работата си с ентусиазъм, има заявка за решаване на много въпроси. Има няколко големи проблема, свързани с новия бюджет – състоянието на пенсионно-осигурителната система и тежкото положение на пазара на труда с липсата на качества на хората за нуждите на икономиката, както и човешки ресурси", коментира пред NOVA NEWS бившият социален министър Христина Христова.
"Новият финансов министър Теменужка Петкова има дълъг стаж във ведомството. Но пред нея стои тежка задача. Не е нормално да има 3% дефицит на БВП. До дефицит се стига, когато има спад в икономиката", обясни Велев.
Христова пък изрази надежда инвестиционната програма от 14 млрд. лева да бъде изпълнена от новото правителство.
Водещи
-
18 години затвор за убиеца на психолога Иван Владимиров-Нав
Изстрелът е произведен с дясната ръка, а пистолетът е бил на сантиметри от главата
07.05 | 20:40
-
Всяка пета медсестра е в пенсионна възраст
Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър
07.05 | 20:20
-
Вижте какво решава правителството утре
Министерският съвет ще проведе заседание от 10 ч.
07.05 | 20:00
Най-четени
-
Сачева за пенсионната система: Нашата цел не е да правим революции, а подобрения
Пътната карта за пенсионната система трябва да има надпартиен консенсус и трябва да бъде...
07.05 | 19:00
-
След кратко примирие преди Великден: Битката за БОК продължава с пълна сила
Весела Лечева с 4 искания към Стефка Костадинова
07.05 | 16:45
-
Нефтопродукти с неустановен състав и произход пак изплуваха по плажове в Поморие
Кметът на Поморие отказва да коментира, бил зает
07.05 | 14:30