Вероятността от поскъпване на тока била голяма 09.04 | 08:45
Това заяви председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова

Вероятността от поскъпване на тока е голяма. Това заяви председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова по Нова телевизия.
Тя припомни, че от "Мини Марица изток" искат поскъпване на въглищата. Все пак Харитонова не прогнозира категорично увеличение на цената на тока. Цената за пренос на електроенергия се определя от ДКЕВР и в нея се включват разходите за поддръжка на тази мрежа. Към нея се добавят и така нар. кафява и зелена добавка, уточни шефката на ДКЕВР.
До следващата Народно събрания ДКЕВР не може да намали зелената добавка, уточни Харитонова. "Ако комисията направи това, това ще бъде закононарушение", поясни още шефът на ДКЕВР.
До 1 юли енергийният министър е наредил на НЕК да не начислява цена за пренос на кафявата енергия, но това според Харитонова нямало да помогне. "Тези разходи, които НЕК е претърпял, ще трябва да бъдат компенсирани. От 34-те лева ще паднат 6 лева”, допълни тя. Сумата е скочила след 2009 година.
На този етап няма как да не плащаме на Брикел, тъй като компанията е когенерация. Бобовдол пък поддържа мощността на Югозападна България и затова е необходимо поне 1 блок да работи. "Марица” 3 не е от съществено значение за енергийната система, смята Харитонова.
Според нея либерализацията на пазара не е панацея в този момент: "Панацея е, когато хората имат достатъчно средства и могат да избират”.
Водещи
-
Младеж на 18 години е задържан за запалване на пожар в покрайнините на село Безмер
Младежът обяснил мотивите си
04.08 | 17:59
-
Почина един от доайените на Народния театър „Иван Вазов“ - Кирил Кавадарков
Светъл да е пътят му!
04.08 | 17:20
-
Огнената опасност край Пирин оставa
Мъж ще бъде глобен за палене на огън в село Плоски
04.08 | 16:59
-
Осигуровките стопяват доходите с над 170 лева месечно
Предупреждение към управляващите
04.08 | 16:43
Най-четени
-
От 1 септември: Забраняват гел лаковете
TPO се използва в някои UV гелове и хибридни лакове за нокти, като помага на продукта да се...
04.08 | 11:45
-
Софи Маринова ще изкара 340 000 лева само за август, ако не и повече
В попфолк средите се знае, че хонорарът й е 10 000 лева, но може и да го е увеличила в...
04.08 | 12:30
-
Доживотен затвор за смърт на пътя! Новите мерки вече действат
Вече се носи наказателна отговорност за отказ за тестване при произшествие - от една година...
04.08 | 11:30
-
Случаят с децата на спортния лагер във Варна: Лабораторни проби показаха замърсяване със стафилококи
В пробите, взети от ръцете на служител и от кухненската посуда, е установено наличие на...
04.08 | 13:45