Все повече млади българи предпочитат да работят като мениджъри 10.04 | 20:29

Повече от половината завършили MBA-програми отчитат повишаване на заплащането си

От Ивелина Георгиева

България има нужда от повече професионални мениджъри, сочат данни от проучване на Access MBA.

Фактите и данните показват, че цялостното ниво на мениджмънта у нас е на ниско равнище в сравнение с нивото в Европа, Северна Америка и дори Азия. Основната причина за това се корени в образованието, смятат от компанията. Висшето образование със степен бакалавър и/или магистър е базирано основно на теория. Проблемът е, че образованието не среща нуждите на бизнеса и не се дискутира широко в медиите този въпрос.

Все повече компании осъзнават, че бъдещият им растеж и развитие се свързва с излизане извън границите на страната и навлизане на чужди пазари. За да могат да пробият и оперират успешно на чуждите пазари, на тях им е необходим мениджмънт с опит, който отговаря на европейските и световни практики. В тази връзка все по-необходимо става обучението по мениджмънт в MBA (Masters of Business Administration) програмите. Тези програми се предлагат от реномираните бизнес училища и отговарят на световните стандарти в мениджмънта.

Профилът на българските MBA-кандидати се характеризира с това, че 75% от тях са на възраст над 26 години и превес в търсенето заемат жените. Професионалният опит на кандидатстващите за тази специалност е над 3 години, като 30% от тях са мениджъри и ръководители на отдели в компаниите си.

Повечето млади мениджъри са посочили, че след придобиване на квалификацията по MBA биха се върнали да работят в България, защото виждат възможности за развитие в мултинационални компании у нас. Незаетите пазарни ниши са другата привлекателна причина младите предприемачи да искат да се върнат в България.

Според проучването на Аccess MBA голяма част от завършилите остават да работят в България и повече от половината отбелязват нарастване на заплащането си. Въпреки това най-голям остава делът на посочилите, че след завършване на МBA-програма заплатата им не е вдигана.

Най-предпочитаните дестинации за придобиване на квалификация по MBA са Великобритания и САЩ. Великобритания е с преднина пред САЩ, защото е по-близо като дестинация. Забелязва се и нарастване броят на кандидатите, които избират програми на чуждестранни университети, базирани в България.

Причините да се избират MBA-специалностите са свързани основно с желанието на кандидатите да обогатят професионалния си профил и да започнат международна кариера. Има и такива, които искат изцяло да сменят сферата, в която работят, и затова записват тези програми, заяви Дираж Саха, маркетинг мениджър в Access MBA.

Възможностите за реализация е факторът, сочен като най-определящ при избора на MBA-програма. Все по-голямо значение добива локацията като фактор, посочи Дираж Саха.

Обучението по MBA-програми е скъпо, но въпреки това се увеличава броят на хората, които инвестират в качествено образование, сочи проучването на компанията. Над 50% от кандидатите се целят в ниския и среден клас MBA-програми, но в последните години се наблюдава нарастване на бюджета, който биха отделили за това обучение.

По-голямата част от кандидатите предпочитат редовното обучение в чужбина, каза Дираж Саха. По думите му добре образованите и опитни кадри са търсени на пазара и се реализират добре. Между два месеца и половин година е необходимо на завършилите да си намерят работа. Най-предпочитаната работна дестинация за българските кандидати си остава Европа, следвана от САЩ.

Проучването на Access MBA е направено между 2 500 български кандидати за MBA-програми.

Водещи

Най-четени