Габрово оглави класация за най-добро място за правене на бизнес 14.04 | 11:56

На последно място е Кърджали

От Нели Минчева

Габрово е българският град, в който има най-добри условия за правене на бизнес. До този извод са стигнали анализаторите на Института за пазарна икономика (ИПИ) при изготвянето на втория годишен индекс "Местни условия за правене на бизнес" 2011.

От ИПИ казват, че изследването има за цел да изследва различията в бизнес средата на местно ниво. А Габрово, въпреки че не заема първо място по нито един от отделните разглеждани индикатори, има най-добър среден резултат спрямо всички останали по-големи градове у нас (в по-голямата си част областни центрове).

Трите основни изследвани области "Данъци и такси”, "Администрация” и "Икономическа активност” са оценени чрез десет индикатора: местни данъци, местни такси, електронно управление, разрешително за строеж, регистър на собствеността, възприятие за корупция, заетост, работна заплата, образование на заетите и чужди инвестиции.

Като основни предимства на Габрово се посочват сравнително ниските данъци и такси и ефективните административни услуги.

Второто място в подреждането се заема от Сливен, а третото място е отредено на Русе.

Последното място в класацията е за Кърджали. По девет от десетте показателя представянето на Кърджали е крайно незадоволително – възприятието за корупцията в местната власт нарежда града на последното място, а ниските нива на заетост, образованост и работна заплата – далеч след първенците.

На дъното са още Силистра (27-мо място) и Видин (26-то място).

Ето и общото класиране:

1. Габрово
2. Русе
3. Сливен
4. София област
5. Враца
6. Добрич
7. Бургас
8. Монтана
9. Стара Загора
10. Варна
11. Пловдив
12. София град
13. Търговище
14. Перник
15. Ловеч
16. Разград
17. Плевен
18. Ямбол
19. Пазарджик
20. Благоевград
21. Шумен
22. Велико Търново
23. Смолян
24. Хасково
25. Кюстендил
26. Видин
27. Силистра
28. Кърджали

От ИПИ подчертават, че градовете в България предлагат различни условия за правене на бизнес. Въпреки че голяма част от облагането и регулирането се определят на национално ниво, на местно ниво различията са факт – по отношение на местните данъци и такси, администрацията и електронното управление, а дори и като ниво на икономическа активност на населението (заетост, заплати, образование и инвестиции).

Всички тези фактори влияят на бизнес средата и обуславят различията между общините.

Обяснява се, че целта на изследването не е толкова да се класират градовете, колкото "да се посочат добрите примери и да се провокира плодотворно състезание между отделните общини, което да води до по-добри условия за правене на бизнес във всяка една от тях".

Според авторите на проучването стимулите за развитие на местно ниво идват с процеса на децентрализация, а конкуренцията между местните власти би довела до по-добри условия както за бизнеса, така и за гражданите.

Един от любопитните елементи в доклада, заради който в Габрово не бива да бързат да се радват на лидерското си място, е, че всъщност дори и първенците нямат добри резултати по всеки един от индикаторите. Класирането им се дължи на по-лошите условия за бизнеса при останалите областни градове.

"Това показва, че местната власт е изправена пред редица предизвикателства и все още има много сфери, в които е нужна оптимизация."

Водещи

Най-четени