Газовата връзка с Турция готова до 2 години 24.01 | 11:37
Българската част от трасето ще струва 100 млн. евро
Газовата връзка между България и Турция може да бъде готова до две години. Това стана ясно след среща между министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев с турския му колега Танер Йълдъз.
Споразумението между двете страни трябва да бъде подписано през март. В документа ще бъдат фиксирани сроковете и начините за строителство на реверсивната газова връзка.
От българска страна строителните дейности ще се извършват от "Булгартрансгаз", като от турска все още се уточнява кой ще поеме изпълнението. Най-вероятно това ще е "Боташ"
Прогнозите на "Булгартрансгаз" са българската част от трасето да струва 100 млн. евро, като тръбата ще е с дължина от 174 километра.
От срещата стана ясно още, че НЕК и турска компания ще създадат съвместно дружество,
чрез което българският обществен доставчик ще изнася електроенергия за турския пазар. За момента е договорено количество в размер на около 600 MW електроенергия като за в бъдеще е възможно износът да се увеличи до 1300-1400 MW. Засега обаче износът е затруднен, тъй като турската енегийна система не работи в паралел с европейската ENTSO-E.
Турският министър заяви, че страната му не се е отказала от строежа на атомна електроцентрала в района на град Инеада, който се намира на няколко километра на юг от Резово. По думите му това е една от петте възможни точки за строеж на атомна централа, между които в момента избира Турция. Той обясни, че подобна АЕЦ има изградена в Армения на 30 километра от турската граница.
Водещи
-
Шефът на Американска търговска камара: Този бюджет ще бъде голям удар върху бизнеса
Особеният управител съгласуван ли е със собственика и със САЩ, коментира Иван Михайлов
09.11 | 14:30
-
Кашкавал, мляко и яйца поскъпнаха през седмицата
Поевтиняват сиренето, картофите и доматите
09.11 | 14:00
-
ДСБ сезира НАТО за "търпимостта" на управляващите към руското влияние
ПП "Демократи за силна България“ категорично няма да подкрепи предложения проект на държавен...
09.11 | 13:40
Най-четени
-
Костадин Ангелов: Решението за особен управител гарантира сигурността на доставките на горива
Той коментира, че не е изненадан от атака на опозицията по темата и ги определи като „по-скоро...
09.11 | 11:40
-
Лорер: Задкулисието се ражда там, където няма комуникация с хората
Според депутата никой от управляващите не обяснява какъв им е планът по казуса с Лукойл, което...
09.11 | 10:20
-
И днес няма да работи Линия 3 на столичното метро
09.11 | 09:15