Две китайски компании искат да разработват и произвеждат електромобили и електробуси у нас 17.01 | 16:10
Очаква се инвестиция от 25 млн. евро, която да отвори 250 нови работни места

В присъствието на заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика Марияна Николова, в сградата на българското посолство в Пекин, беше подписан меморандум за разбирателство между изпълнителния директор на Българска агенция за инвестиции Стамен Янев и китайските компании "Джангсу Алфа Автобуси" и "Ей Си Ен Уърлдуайд". Целта на документа е страните да си сътрудничат за създаването на производствена база за електрически автобуси и научноизследователски и развоен център в България. Прогнозната обща инвестиция е в размер на 25 млн. евро и ще осигури 250 работни места.
Българската делегация посети офиса на "Джангсу Алфа Автобуси" в Пекин, където беше проведена работна среща. По време на разговорите ръководството на компанията увери вицепремиера Марияна Николова, че при инвестиция у нас ще въведе най-модерни технологии за производство на електробуси и частите за тях. "Електромобилите ще способстват за опазване на околната среда и намаляване на вредните емисии. Българското правителство създава благоприятна бизнес среда за развитие на автомобилното производство. Разполагаме с квалифицирани кадри в тази сфера, като водещи световни компании произвеждат у нас високотехнологично автомобилно оборудване", заяви вицепремиерът Николова. "Джангсу Алфа Автобуси" е сред първите производители на електромобили в Китай, като през 2012 г. пуска първия си модел автобуси със собствено оборудване и модерни технологии. Фирмата работи в сътрудничество със световни автомобилни компании.
Вицепремиерът Николова проведе среща и с председателя на борда на китайската строителна компания "Ситик Констръкшън" Чън Сяодзя. Двамата обсъдиха възможностите за участие на компанията в реализацията на инфраструктурни проекти у нас по модела на публично-частното партньорство. "Ситик Констръкшън" все още няма проект в Европа и се надява България да бъде първата европейска страна, в която да бъде изпълнен съвместен проект. Тя е част от холдинговата компания Ситик Груп, която развива дейност в редица направления, включително промишлено производство, машиностроене и селско стопанство.
Компанията има интерес да си сътрудничи с партньори от България във всички тези области. Вицепремиерът Николова представи икономическото развитие на България, привлекателните условия за инвестиции, като подчерта предвидимостта в политиките на правителството. Разговорите ще продължат с цел идентифициране на конкретни възможности за сътрудничество.
Водещи
-
Калин Терзийски: Свине-фашисти налагат мерките в България! Ще си платят
Творецът, който е известен с това, че не се кланя пред силните на деня и назовава нещата...
22.01 | 14:19
-
Ангелов обеща 2 млн. имунизирани българи до края на 2021-ва
Няма проблем да внесем и ваксини извън ЕС, стига да са одобрени, отбеляза здравният министър
22.01 | 13:00
-
Нова акция „Скорост“ започва из цялата страна
1 млн. са хванати да карат по-бързо от позволеното за миналата година
22.01 | 12:57
-
Полицията в Ямбол разкри извършителя на кражба на много пари
Задържани са шестима, единият вече е с обвинения
22.01 | 12:35
Най-четени
-
Брюксел иска нови ограничения за пътуване в ЕС
Новите щамове правят ситуацията в Европа много сериозна, казва Фон дер Лайен
22.01 | 09:06
-
6% са положителните за COVID-19 тестове през последните 24 часа
455 са новозаразените, 2256 – излекуваните, 90 - починалите
22.01 | 07:12
-
Евролидерите: Ваксинационните сертификати няма да са документ за пътуване, засега...
Границите трябва да останат отворени, но да се ограничат всички пътувания, които не са...
22.01 | 07:26
-
Облачно, но без валежи
Температурите продължават да се вдигат, максималните на места ще достигнат 14 градуса
22.01 | 07:00