Договаряме директна авиолиния София-Баку 17.12 | 18:28
За нас Азербайджан е стратегически партньор, заяви Пламен Орешарски

Директна авиолиния ще свърже София и Баку. Това бе една от темите, които обсъдиха премиерът Пламен Орешарски и азербайджанския президент Илхам Алиев. Целта на линията е създаване на по-активни контакти. Министър-председателят е на еднодневна визита в Баку, където присъства на официалната церемония по подписването на газовия проект "Шах Дениз 2”.
По време на разговорите двамата са обсъдили възможностите за партньорство и инвестиции в областта на газификацията, банковия сектор и туризма, съобщиха от правителствената пресслужба.
"Енергийните проекти са само началото на доброто ни партньорство. Ние сме инвеститор номер едно в Грузия, инвестираме в Швейцария, в Румъния, в Русия, във Франция", изтъкна президентът Алиев.
Държавният глава добави, че политиката им е да инвестират само в страни, в които имат споразумение с правителството.
Той отбеляза, че може да се работи съвместно и за газификацията в България.
Двамата се договориха през следващата година да се проведе заседание на Смесената комисия на България и Азербайджан. Преди това обаче ще бъдат уточнени реалните възможности в секторите, в които двете страни могат да си партнират с цел инвестиции.
"За нас Азербайджан е стратегически партньор и ще продължаваме да ви подкрепяме", категоричен бе Пламен Орешарски.
Българският премиер се срещна и с министъра на културата и туризма на Азербайджан Абулфаз Караев.
На срещата беше решено в края на април 2014 г. да се проведат Дни на културата на България в Азербайджан, но след туристическо изложение на 5 и 6 април.
Обсъдени бяха и различни възможности за партньорство в областта на туризма и по- специално – азербайджански компании да инвестират в България, както и различни начини за обмен на информация между двете страни.
Беше разгледан и въпросът за подписване на споразумение в областта на инвестициите и максимално да се ускори процесът за издаване на визи между двете страни.
Водещи
-
Ново огнище на птичи грип е открито в Пловдивска област
Предприемат се всички мерки за ограничаване и ликвидиране на последствията
21.03 | 11:45
-
Скандалът расте! Тагарев брани парите на Чефо
Това е езикът на младите, отсече бившият министър
21.03 | 11:28
-
Близо половината от българите предпочитат настоящото правителство да продължи да управлява
Това показват данни от проучване на „Тренд”. Ето и подробностите:
21.03 | 10:45
Най-четени
-
Депутатите гласуваха на второ четене макрорамката на държавния бюджет за 2025 г.
Не се предвижда вдигане на данъци и се залага дефицит от 3% от БВП
21.03 | 05:42
-
Зрители са в потрес от лесбоаферата в „Хелс Китчън“
В последния сезон на кулинарното предаване „Хелс Китчън“ зрителите станаха свидетели на...
21.03 | 10:30
-
Слънчев петък, температурите тръгват нагоре
Максималните температури ще бъдат от 15°д о 17°C в цялата страна, а в района на Сандански - до...
21.03 | 08:00