Дотук с производството и продажбата на цигарени гилзи 28.06 | 21:00

Такива са разпоредбите на обнародвания Закон за тютюна и тютюневите изделия

От Андриян Георгиев

Забранява се производството и продажбата на едро и дребно на цигарени гилзи (които са съставени само от филтър и хартия). Тези продукти са известни още като заготовки за цигари. Това гласят обнародваните промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия, съобщава Econ.bg.  

Държавният глава, който подписа указа за обнародването на промените в закона, заяви, че не е убеден, че оспорваната забрана по същество е противоконституционна (както твърдят синдикатите).Той допълва, че гарантираното от  Конституцията право на труд несъмнено обхваща възможността на всеки гражданин да избира свободно своята професия. Това обаче не означава да се осигури на всеки да упражнява професията си по един-единствен избран от него начин.

Извън общественото внимание останаха например приетите правила за подпомагане на тютюнопроизводителите в контекста на политиката на Европейския съюз за развитие на селските райони, промените при окачествяване на тютюна при изкупуване. Следва да се подкрепи тенденцията за засилване на контрола за вредните съставки в тютюневите изделия, което е в интерес на здравето на потребителите, става ясно още от информацията на прессекретариата на държавния глава. 

На 19 юни Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Закона за тютюна и тютюневите изделия (ЗТТИ), с който се въвежда абсолютна забрана за производство и търговия със заготовки за цигари – празни гилзи с филтър. Република България е единствената държава в целия свят, която забранява подобно нещо". Това алармираха по-рано днес председателите на двата представителни синдиката на КНСБ и КТ "Подкрепа” в "Юрий Гагарин” АД, Пловдив инж. Светлозар Трачев и Петко Петков.

Според информацията на КНСБ българските фирми са инвестирали в производството на заготовки над 6 млн. евро, за да постигнат високо качество на продукта. Тези инвестиции оставали незащитени от новия закон. В същото време фирмите-производители са внесли за 2011 г. над 10 млн. лв. преки и косвени данъци в полза на бюджета.

Забраната за търговия с гилзи беше вкарана в закона при второто му четене в парламентарната комисия по земеделие от депутата от ГЕРБ Емил Димитров. По-късно в пленарната зала по предложение на Камен Костадинов от ДПС към текста се добави и забраната за производство. Мотивът беше, че гилзите се използват за направата на нелегални цигари, които се продават по пазарите и за които не се плаща акциз. Те били стимул и за увеличението на контрабандата, а това удря бизнеса на легалните производители.

Преди да влезе в парламента Димитров беше собственик на фирми дистрибутори на тогава държавната компания "Булгартабак”, припомня в. "Труд".

Цигарените гилзи се купуват за индивидуално пълнене с тютюн. Една кутия от 200 празни цигари се продава за 1,50 лв. Към продукта има голям интерес както у нас, така и в чужбина. Според експерт едва 3 на сто от произведените у нас гилзи се използват от българите. По този повод от КНСБ посочват, че промените в закона засягат едни от най-слабите в икономическо отношение хора. Тези продукти се употребяват поради ниската си цена, предимно от социално слаби граждани и студенти.

Водещи

Най-четени