До края на годината ще е ясно дали ще строим 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" 04.06 | 20:58

България и Турция няма да създават смесено дружество за износ на ток

От Георги Велев

Правителството продължава да работи и по споразумението с американската компания "Уестингхаус" за строителството на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". В момента продължават както техническите, така и икономическите преговори между компаниите. Това заяви днес Иван Айолов, заместник-министър на икономиката и енергетиката по време на конференцията "Българската атомна енергетика - Национална, регионална и световна енергийна сигурност", организирана от Българския атомен форум - Булатом в комплекс край Златни пясъци.

Той допълни, че се очаква до края на годината правителството да разгледа проекта за нов блок в Първа атомна. Айолов отказа да коментира дали вече има яснота каква ще бъде цената на строителството на ядрената централа. Според първоначалните намерения на кабинета "Орешарски" преговорите за 7 блок трябва да приключат до септември и да е ясна финансовата и техническата структура на проекта.

Айолов припомни, че вече е готова и Оценката за въздействие на околната среда за проекта за нов ядрен блок. Изпратени са и отговори на румънските запитвания по проекта.

През септември ще се гледат арбитражните искове за АЕЦ "Белене"

До края на юни предстои да има размяна на документи между България и Русия по арбитражното дело за АЕЦ "Белене". Очаква се до края на септември жалбите на двете страни да бъде разгледани в арбитражния съд в Женева. 

Зам.-министърът припомни, че проектът в момента е замразен след решение на българската страна. Искът на руската компания "Атомстройекспорт" по казуса АЕЦ "Белене" бе заведен в арбитражния съд в Париж преди две години. Малко по-късно и българската страна заведе насрещно дело, но в арбитража в Женева. Впоследствие двете дела бяха обединени и сега ще се гледат в швейцарския град.

Айолов припомни, че в момента строителството на АЕЦ "Белене" е замразено. Малко по-късно по време на конференцията руският посланик у нас Юрий Исаков обясни, че се очаква разглеждането на исковете да започне още през юли.

На въпрос на econ.bg дали е възможно в рамките на тази година да се реши спора, Айолов отговори: "Всичко е възможно". Той добави, че в момента не се водят преговори за извънсъдебно разрешаване на спора.

"АЕЦ "Белене" е проект, при който ако се вземе решение, веднага може да започне да се прави. Всичко е готово за него", каза Айолов. Той добави, че лиценз за строителство на ядрената централа може да бъде издаден за дни от Агенцията за ядрено регулиране. Причината е, че експертите от АЯР са запознати с проекта много добре.

За да се стигне до този етап обаче, проектът трябва да се рестартира от правителството и да се премахне забраната за строителство от Народното събрание.

Айолов напомни, че вътрешното потребление в страната е гарантирано и със сега съществуващите мощности. АЕЦ "Белене" и 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" са проекти, при които трябва да се търси възможност за износ на електроенергия, заяви Айолов. Той припомни, че в периодите на тежки зими единствено България може да задоволява част от нуждите от ток в региона.

Без смесено дружество за продажби на ток в Турция

България и Турция са се отказали от идеята да правят смесено дружество за продажбата на електроенергия в югоизточната ни съседка. Вместо това НЕК се очаква да започне да продава електроенергия на турската Боташ. Необходими са обаче законови промени, с който да се укрепи позицията на НЕК като основен износител на ток. Така ще може да бъде стабилизирана компанията, обясни още Айолов. Според данните от страната ни през 2013 г. са били изнесени около 9,5 млрд. квтч електроенергия, а дела на НЕК в този експорт е едва 13%.

Продажните цени на енергията в района в момента са средно около 40 евро/мвтч, обясни още Айолов.

Водещи

Най-четени