Драстичен скок на цените на храните в световен мащаб 31.08 | 21:07
Само през юли световните цени на храните се повишиха с 10%

Световните цени на храните скочиха с 10% през юли заради сушата в САЩ и Източна Европа, заявиха от Световната банка в изявление, в което призоваха правителствата да подкрепят програми, които защитават най-уязвимите групи от населението.
През юли цените на царевицата и пшеницата са се увеличили с 25%, цената на соята - със 17%, а единствено цените на ориза са намалели с 4%. Като цяло индексът на цените на храните, използван от Световната банка, който следи стойностите на международно търгуваните хранителни стоки, се е увеличил със 6% на годишна база и е с 1% над предишния връх, достигнат през февруари 2011 г., пише Reuters.
Фючърсните договори за соя в САЩ удариха рекорд от 17,78 долара за бушел по време на търговията в четвъртък, докато фючърсите на царевицата остават близо до рекорда от 8,49 долара, който бе постигнат по-рано този месец.
"Не можем да позволим тези исторически увеличения на цените да се превърнат в опасност за живота на семействата”, коментира президентът на Световната банка Джим Йонг Ким. "Страните трябва да засилят програмите си, насочени към облекчаване на натиска върху най-уязвимите групи от населението, както и да осъществяват правилните държавни политики".
"Африка и Близкият изток са особено уязвими, но освен тях са засегнати и хората в други страни, където цените на зърно се покачиха рязко", добави Ким.
Тежката суша в САЩ рязко намали добивите от царевица и соя тази година, а сухото лято в Русия, Украйна и Казахстан навреди на добива на пшеница. Експертите от Световната банка обаче не предвиждат повторение на 2008 г., когато скокът на цената на храните предизвика размирици в някои страни.
Въпреки това, отрицателните фактори като действията на спекулантите може да доведат до значителни допълнителни повишения на цените на зърнените култури подобно на ситуацията отпреди четири години.
Отделно от това, финансовите министри на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (Asia Pacific Economic Cooperation - APEC) излязоха с декларация след срещата си в четвъртък в Москва, призоваваща страните "да избегнат забраните за износ" в отговор на проблемите, свързани с цените на храните.
Водещи
-
Авиокомпании орязват драстично правата на пътниците
По действащите правила, ако полетът закъснее с повече от 3 часа, пътниците имат право на...
06.04 | 14:59
-
Сачева: Правителството ще остане, докогато Борисов реши, че ще стоим във властта
Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало"...
06.04 | 14:00
-
Граждани завеждат колективни дела срещу АПИ за катастрофата край Ябълково
След сблъсъка на кола с безстопантвени коне почина 18-годишно момиче
06.04 | 13:40
Най-четени
-
Стартира подписка за оставката на директора на АПИ
06.04 | 10:00
-
От началото на войната: Над 1200 украинци живеят в Добрич
Днес повечето бежанци са се адаптирали към живота у нас
06.04 | 10:20
-
Станислав Балабанов скочи на АПИ: Шефът ѝ да си подаде оставката!
Депутатът от ИТН коментира и митата, наложени от Тръмп
06.04 | 13:00