Държавна ТЕЦ е пред финансов колапс 28.10 | 19:35
Термичната централа "Марица Изток 2" е на загуба с 30 млн. лева заради решение на ДКЕВР

До края на годината загубите на "ТЕЦ Марица изток 2” ЕАД се очаква да достигнат 30 млн. лв. Причината за това са драстично намалените приходи на централата от студен резерв, разполагаема мощност, както и от допълнителни услуги на електроенергийната система.
От началото на годината до края на септември общото намаление на приходите на държавната ТЕЦ е за 89 млн. лв. спрямо същия период на миналата година. Това заяви президента на КНСБ Пламен Димитров. "Неблагополучията в енергетиката достигнаха и най-значимата топлоцентрала в страната”, подчерта той.
За проблема стана ясно след писмо на изпълнителния директор на централата, изпратено до служебния министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов. В него се посочва, че ДКЕВР е взела две взаимно противопоставящи се решения, като от една страна е утвърдила цена за разполагаемост от 24,13 лв. на МВтч., а от друга е признала на "Електросистемен оператор” ЕАД разходи за изкупуване на разполагаемост от студен резерв в размер на не повече 10 лв. на МВтч. Това практически означава, че топлоцентралата не може да продава на тази цена, която е значително по-ниска от нейната призната себестойност.
Друг фактор за натрупване на загубите са и неконкурентните цени на централата за свободния пазар за износ, свързани с налаганите такси пренос/достъп и таксите на граница, прибавени към цената на електроенергията. Факт е, че за други производители от съседни на България държави тези такси не съществуват.
Според КНСБ служебният министър на икономиката и енергетиката спешно трябва да вземе мерки за отстраняване на тези противоречия и гарантиране на финансовата стабилност на централата, както и запазването й като надежден доставчик на електроенергия. По закон обаче енергийният министър няма право да се меси в решенията на независимата ДКЕВР.
Синдикатът алармира, че ако не бъдат взети спешни мерки, това би довело до сериозни сътресения в работата както на топлоцентралата, така и в работата на "Мини Марица изток” ЕАД.
Председателят на Национална федерация на енергетиците – КНСБ Георги Петров настоя за спешно свикване на Браншовия съвет на енергетиците, съвместно с миньорите, за намиране на решение на проблема. Той и председателят на Федерацията на независимите синдикати на миньорите – КНСБ Валентин Вълчев заявиха, че ако не бъдат взети спешни мерки, ще предприемат всички действия за запазване на работните места и доходите на енергетиците и миньорите, работещи в двете дружества. Компаниите са под шапката на Българския енергиен холдинг, който се управлява от МИЕ.
Водещи
-
ГЕРБ предлага безплатно паркиране за чиновници в Русе
Документът е внесен официално за разглеждане от Общинския съвет, като подписалите го девет...
23.04 | 15:00
-
Жълт код за проливни дъждове и бури в Румъния
Нестабилно е и времето в Букурещ, където вчера вечерта се изля пороен дъжд, придружен от...
23.04 | 14:45
-
Явор Божанков вече е част от "Демократи за силна България"
Това стана ясно от публикация във фейсбук на ДСБ в Бургас, в която се обявява приемна на...
23.04 | 14:30
-
Всяка пета фирма у нас планира съкращения
Според госта автомобилната индустрия ще намали своя персонал. Свидетели сме на намаляване на...
23.04 | 13:59
Най-четени
-
Фирмите продават "овче" сирене с над 60% краве мляко
Решението на КЗК може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.
23.04 | 10:59
-
Българска делегация, водена от Росен Желязков, ще бъде на погребението на папа Франциск
В делегацията ще участват още вицепремиерите Атанас Зафиров и Гроздан Караджов.
23.04 | 10:15
-
Днес празнуваме Светла сряда с обичаи за дъжд и защита от болести
Ладино хоро - магия в движение
23.04 | 09:15
-
За нормален живот човек се нуждае от близо 2000 лева месечно
Български парадокс: По-бедни, но с по-скъпи стоки
23.04 | 10:30