ЕК: България спазва правилата за финансовата дисциплина в ЕС 17.11 | 15:08
Превишението на дефицита за 2014 г. до 5,8% от БВП е определено от Брюксел като "извънредно и временно" тъй като се очаква той да намалее до 2,8% от БВП през 2015 г

България спазва правилата на Европейския съюз за финансова дисциплина въпреки извънредните държавни разходи през миналата година. Това е посочено в публикувания днес доклад на Европейската комисия.
ЕК завърши оценката на 16-те проекта на бюджетни планове на държавите от еврозоната за 2016 г. Комисията също така изготви доклади за България, Дания и Финландия съгласно Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), в които анализира нарушенията на критерия за дефицита, а в случая на Финландия – на критерия за дълга. Според заключенията на докладите и в трите случая се смята, че понастоящем критерият за дефицита и съответно критерият за дълга, посочени в Договора, са спазени.
Специално за България в доклада е отбелязано, че дефицитът в сектор "Държавно управление" е достигнал 5,8% от БВП през 2014 година, което е над целта от 3 на сто. Превишаването е определено от Брюксел като "извънредно и временно", защото то се дължи на извънредно събитие, извън контрола на правителството, свързано с фалита на КТБ.
Именно заради извънредните правителствени мерки статистиката отчете като държавен разход и парите от Фонда за гарантиране на влоговете. Освен това Еврокомисията очаква дефицитът тази година да намалее до 2,8%. Това е и причината експертите на Комисията да не препоръчват предприемане на санкции срещу България.
"Докато държавният дълг на България остава под 60% от БВП, дефицитът на сектор "Държавно управление" в България е достигнал 5,8% от БВП през 2014 г., което е над целта от 3% от БВП и не е близко до нея", пише в доклада. Според експертите на ЕК обаче превишаването на целта може да се определи като извънредно и временно по смисъла на Пакта за стабилност и растеж, тъй като се очаква дефицитът на сектор "Държавно управление" да намалее до 2,8% от БВП през 2015 г. и превишаването се дължи на необичайно събитие извън контрола на правителството, свързано със статистическото прекласифициране на Фонда за гарантиране на влоговете. След като се вземат предвид съответните фактори, като цикличните условия и развитието на публичните инвестиции, както и спазването в общи линии на изискванията на предпазните мерки на Пакта, в доклада се заключава, че понастоящем критерият за дефицита се смята за спазен.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30