Еврозоната ще оцелее, убедени са нобелови лауреати 26.08 | 20:19

Европа трябва да се стреми към нещо "подобно на европейски еквивалент на САЩ"

От Олга Андреева

Еврозоната ще издържи дълговата криза, но ако валутният съюз се разпадне, то за Германия би било по-добре да излезе от него, а не за страна като Гърция. Такива позиции застъпиха днес най-добрите специалисти по икономика в света.

17 носители на Нобеловата награда за икономика се събраха тази седмица на остров Линдау на езерото Констанц, Южна Германия, на фона на пазарните сътресения, предизвикани от огромните дългове, натрупани в Европа и САЩ, съобщи БТА, позовавайки се на Ройтерс. 

Сред експертите са Джоузеф Стиглиц, един от носителите на Нобеловата награда през 2001 г. за разработките си за начина на справяне на пазарите с асиметричната информация, Майрън Шоулс, който получава отличието през 1997 г. за изследванията си по дериватите и Робърт Мъндел, лауреат през 1999 година.

"Не мисля, че еврото е на ръба на колапса", посочи Мъндел. Европа трябва да продължи развитието си към нещо "подобно на европейски еквивалент на САЩ", допълва той. Дебатите, проведени от експертите на живописния остров, бяха напрегнати, като големи теми се откроиха забавянето на американската икономика и въпросът дали трети кръг от "количествено облекчаване" (quantitative easing), предприет от Управлението за федерален резерв (УФР) би помогнал.

Според повечето топ икономисти нова такава програма не би имала желания ефект. Споровете "стимулиращи мерки срещу мерки за икономии" също бяха разгорещени, но вниманието бе насочено най-вече към  проблемите на еврозоната. 

"Сред икономистите се очерта единодушие, че от гледна точка на договорната сложност за Германия би било по-добре да напусне, отколкото за Гърция", отбеляза Стиглиц. Ако натоварени с дългове страни като Гърция напуснат еврозоната, националните им валути ще се обезценят, което ще затрудни изплащането на облигациите, номинирани в евро.

Ако обаче се оттегли силна държава като Германия, то тя ще бъде в по-добро положение да обслужва дълговете си, тъй като валутата й вероятно ще поскъпне спрямо еврото. Не се посочи обаче дали без Германия би имало смисъл от еврозоната, отбелязва Ройтерс.

През 2004 г. експертите по икономика обявиха, че на всеки три години ще се събират на остров Линдау, където от 50-те години на 20-ти век се провеждат годишни срещи на нобелови лауреати. Сегашната среща е първата след избухването на световната финансова криза през 2008 година.

Водещи

Най-четени