Цените на горивата няма да се вдигнат драстично заради отпадането на дерогацията. Те се определят от международните пазари, не от дерогацията. Това каза Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, в "Денят на Фокус" по радио "Фокус".
"Най-ниските цени на бензиностанциите в Европейския съюз са в България. Цените след отмяната на дерогацията няма да бъдат особено по-високи или по-ниски - ще варират със 7-8 стотинки надолу или нагоре в следващите 3 месеца, нищо повече", увери експертът.
Дали производителят на горивото е в България, Румъния или Гърция, цените са борсови. "Ситуацията вчера с Червено море доведе до това, че днес фючърсите на бензина и дизела се покачиха с 25 долара за 3 часа. Принципно, когато има такава ситуация, цената се покачва, но ако няма заявки за покупки на гориво на реалния пазар, тя пада", уточни Хаджидимитров.
"Животът в България няма да спре след края на дерогацията. Това няма да усложни работата на рафинерията в Бургас. Тя винаги е била с бизнес насоченост - купуват там, откъдето е най-евтино. Двете години на дерогацията не й попречиха да се обезпечи с добри цени.
В последните 2,5 г. 85% от горивото у нас беше руско. Преди това рафинерията преработваше 14 вида нефт с идеята, ако се случи проблем, да има резервен вариант. Между 10 и 20 долара на тон поскъпва цената на добива от рафинерията,което не е съществен процент. За да получим добра цена на горивото, най-добрият вариант е то да идва от Черноморието" смята Димитър Хаджидимитров.
"Сега пак се добива руски нефт, който се прекарва през Турция. Имаме много опции, рафинерията стои стабилно. Предполагам, че тя ще сключи скоро дългогодишни договори, за да се подсигури допълнително", каза Хаджидимитров. Те се сключват обикновено в края на годината и са с едногодишен срок.
"Свободни количества има навсякъде. Когато Русия спря природния газ, се справихме с подходящи доставчици за около месец. Днес е същото - количества нефт има, рафинерията ще открие най-подходящите сортове на най-добрите цени.
В ЕС и в България има стандарт за качество на горивата, контролиран от Метеорологичния институт. В този смисъл след дерогацията не се очаква спад в стандарта на горивото у нас", добави енергийният експерт.
"Една частна компания никой не може да я притиска да бъде продадена. Ако, хипотетично, "Лукойл" бъде продадена на "Ромпетрол", която е азербайджанска компания, те имат доста станции и сделката става неосъществима, защото българското законодателство поставя ограничения върху пазарните дялове. Ако вече се сложат т.нар. "наши хора" в комисиите, да обосноват такава евентуална сделка документално, това би била борба", завърши Хаджидимитров.
Водещи
-
14 дни след експлозията в къща в Банкя и последвалия пожар, все още остава в неизвестност единият от собствениците на къщата
Версиите за взрива са няколко, но от Софийската градска прокуратура съобщиха, че основната, по...
07.02 | 11:30
-
Томислав Дончев: Очаквам по второ плащане да получим нула финансиране
България е усвоила едва 11% от евросредствата по ПВУ
07.02 | 11:15
-
Черноморието се подготвя за летния сезон, а хотелиерите и ресторантьорите са изправени пред сериозен недостиг на работна ръка
Липсата на кадри кара работодателите все повече да разчитат на работници от трети страни.
07.02 | 10:45
-
МВР започва масирани проверки по пътищата
Министерството на вътрешните работи започва масирани полицейски операции по цялата...
07.02 | 10:30
Най-четени
-
Застудяването продължава
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 2°С-7°С
07.02 | 08:00
-
МВР започва масирани проверки по пътищата
Министерството на вътрешните работи започва масирани полицейски операции по цялата...
07.02 | 10:30
-
До 2050 г. с*ксът с роботи ще бъде по-често срещан от този с хора?
Скорошни изследвания обаче показват, че това бъдеще може да е по-близо, отколкото си мислим,...
07.02 | 09:59