Електронното банкиране - до 3 пъти по-евтино, отколкото в банка 13.05 | 10:30
То поевтинява, а физическото обслужване на клинти в банкови офиси поскъпва

До три пъти по-евтино може да ви струва превода на пари при електронно банкиране вместо във филиал на институцията, пише"Монитор". Но България е единствената държава от Европейския съюз, в която делът на хората, които използват онлайн банкиране, не се увеличава, въпреки инвестициите на банкерите в новите технологии.
Изводът, че онлайн банкирането става по-евтино, докато физическото обслужване на клиенти в офисите на банки поскъпва, може да се направи и от данните, публикувани на сайта на БНБ. Институцията публикува информация за средния размер на таксите, събирани от финансовите институции.
Анализът на данните показва, че чрез нивата на таксите банките опитват да стимулират клиентите си все повече да избират да управляват парите си онлайн, което излиза средно наполовина по-евтино от обслужването в офис. Но процентът на използващи онлайн банкиране не се увеличава и е около 5% от населението по данни на Евростат. Освен това той е и най-нисък за Европейския съюз. Според Световната банка в България има около 50 банкови офиса на 100 000 души население, което е двойно повече, отколкото е средното за ЕС. Данните са на фона на растящия брой българи, които използват телефони и компютри и имат достъп до интернет.
Освен онлайн банкиране на десктоп всички водещи банки имат и мобилно - чрез приложение за мобилен телефон, което покрива почти всички функции, които могат да се извършват и на компютър. Но с популярността на услугите, расте и рискът за потребителите, които ползват електронно банкиране.
Хакерските атаки към потребители, използващи електронно банкиране през мобилни устройства, са нараснали трикратно в световен мащаб. Със 300% за 2018 г. са се увеличили атаките с вируси към потребители, които използват електронно банкиране през смартфон, според доклада за финансовите киберзаплахи на "Касперски". У нас има по 3-4 случая седмично, които получава ГДБОП като опити да бъдат отклонени средства през електронното банкиране на родни потребители.
По подразбиране банките не таксуват прехвърлянето на пари между сметки и депозити на един и същ клиент. Вътрешнобанковите преводи са по-евтини от междубанковите, като има известна отстъпка при използването на електронно банкиране. Същевременно има тенденция за по-високи цени за откриването на разплащателна сметка в офис. То е поскъпнало с 5 стотинки за една година. Но ако се издава дебитна карта, услугата поевтинява. Банките рекламират пакети, които рекламират пакети, които включват предимно услуги, които са безплатни - онлайн банкиране, 3D защита на картата и SMS известяване при получаване на заплата. Също така онлайн банкирането е безплатно, но към него могат да се натрупат такси. Така например ако се забрави паролата, преиздаването й струва няколко лева в зависимост от банката.
Водещи
-
Григор Димитров пропусна 3 мачбола и отпадна от "Мастърс"-а в Мадрид
Гришо загуби от канадеца Габриел Диало
01.05 | 13:20
-
Костадинов: Да не забравяме, че именно трудът е дал началото на еволюцията
Лидерът на "Възраждане" също с поздрав за 1 май във Фейсбук
01.05 | 13:00
-
Терзиев: Предложението е 5 лева на час за паркиране в „червена зона”
Твърдо заставам зад промените, каза столичният кмет
01.05 | 12:40
Най-четени
-
Отбелязваме Международния ден на труда
Първи май е един от официалните празници в България и официален почивен ден
01.05 | 09:30
-
Радев: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване, а да е основа за пълноценен живот
Това посочва президентът по повод международния ден на труда на страницата си във Фейсбук
01.05 | 11:00
-
Гуцанов: Държавата трябва да покаже нулева толерантност към използването на недеклариран труд
Правата на работещите не са дадени даром и днес честваме тази битка, подчертава социалният...
01.05 | 11:40
-
Промени в глобите за шофьори, които не са платили винетна или тол такса
Те ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение
01.05 | 10:20