Енергийната стратегия: От 2020 г. газът ни вече ще идва от юг 31.10 | 16:00
Държавата мисли да купи акции от терминала за втечнен газ в Александруполис

Съветът по енергийна сигурност към Министерския съвет одобри актуализиране на Енергийната стратегия на Република България до 2020 г. Предложението за промяна на документа бе направено от енергийния министър на основание чл. 4, ал. 2, т. 1 от Закона за енергетиката. Заседанието на съвета се проведе днес под председателството на заместник министър-председателя Томислав Дончев и в него участваха министърът на енергетиката Теменужка Петкова, представители на Министерствата на външните работи, на финансите, на околната среда и водите, на президентството и други. Като основен мотив за актуализиране на документа се посочва изпълнението на дейности от ключово значение за развитие на газопреносната инфраструктура в Република България.
След 1 януари 2020 г. се очаква значителна промяна в маршрутите на доставка на природен газ през територията на България от Север-Юг на Юг-Север, както и потенциално намаляване на транзитираните през страната количества. Предстои изграждане на ключови инфраструктурни проекти в региона, които ще променят основната посока и маршрути на потоците природен газ. Такива са "Турски поток", проектите от "Южния газов коридор", Транс-анадолският газопровод, Транс-адриатическият газопровод, междусистемната връзка Гърция-България, както и проектът за нов терминал за втечнен газ в Александруполис. Българската страна разглежда възможността за участие в проекта за терминал за втечнен природен газ чрез придобиване на акции.
В контекста на европейските цели за изграждане на взаимосвързан и единен енергиен пазар, страната ни работи по реализацията на концепцията за газоразпределителен център "Балкан" на българска територия. Необходима предпоставка за осъществяване на хъба е изграждане на нужната инфраструктура, която да осигури движението на газовите потоци, съгласно подадени от ползвателите заявки. Като основни източници за захранване на газоразпределителния център българската страна разглежда руския природен газ, местен добив от България и Румъния, природен газ от Южния газов коридор, от САЩ, Катар, Алжир, Египет през съществуващи и нови терминали за втечнен природен газ. С цел осигуряване на конкурентен пазар в България и в региона, се предвижда и разработване на платформа за търговия на природен газ.
Във връзка с променената среда по отношение на изграждащата се в региона енергийна инфраструктура Съветът по енергийна сигурност одобри актуализацията на стратегията. От стратегическо значение е запазване ключовата роля на България на газовата карта на Европа. С актуализиране на стратегията и предприемане на необходимите стъпки за изграждане на газова инфраструктура ще се гарантира сигурността и диверсификацията на доставките на природен газ, както за България, така и в региона.
Водещи
-
Веселин Стойнев за ПП: Оставката на Кирил Петков вече не може да компенсира щетите
Според него всички уличени в корупция трябва да подадат оставка и да бъдат изключени от...
30.06 | 21:00
-
Невиждани юнски жеги морят Европа
В събота в испанския град Ел Гранадо бяха измерени 46 градуса
30.06 | 20:30
-
Страшна трагедия: Пикап прегази детенце
Мотоциклетист откаран по спешност в болница след тежка катастрофа
30.06 | 20:15
Най-четени
-
Николай Василев: Пенсионната възраст трябва да бъде увеличена
Вноските за втория стълб да се вдигнат от 5 на 10%
30.06 | 16:00
-
Почина музикантът Евгени Генчев - Джули от "Виолетов генерал"
Тъжната новина съобщиха от дарк уейв групата, чийто дългогодишен басист бе той
30.06 | 14:10
-
И Бойко Борисов се срещна с Магнус Брунер
Шенген е едно от най-големите постижения на ЕС, заяви лидерът на ГЕРБ
30.06 | 15:30
-
Жена с над 2,50 промила алкохол се удари в дървен цветарник
По случая е започнато разследване.
30.06 | 11:59