Ескалацията на руско-украинската криза може да ограничи доставките на храни и да вдигне цените 22.02 | 18:44
По-рано днес имаше срив на глобалните фондови пазари и ръст на петролните и на цените на природния газ

Ескалацията на напрежението между глобалните селскостопански производители Русия и Украйна вероятно ще принуди купувачите на пшеница, царевица и слънчогледово олио да търсят алтернативни доставки, което ще доведе до повишаване на световните цени на храните, които вече са близо до многогодишни върхове, твърдят анализатори и търговци, съобщава Ройтерс.
По-рано днес имаше срив на глобалните фондови пазари и ръст на петролните и на цените на природния газ, след като руският президент Владимир Путин нареди на войските да влязат в отцепилите се региони на Източна Украйна - Донецк и Луганс.
Ескалацията на руско-украинската криза обаче да доведе и до по-нататъшно повишаване на цените на селскостопанската продукция, тъй като двете страни, въвлечени в конфликта, формират около 29% от световния износ на пшеница, 19% от световните доставки на царевица и 80% от световния износ на слънчогледово масло. Търговците се притесняват, че всяка евентуална военна инвазия на Русия в Украйна може да повлияе на реколтата и да предизвика масова борба от страна на вносителите за замяна на доставките от Черноморския регион.
Във вторник фючърсите на пшеница н Чикагската стокова борса скочиха с повече от 2%, тези на царевицата достигнаха седеммесечен ценови връх, като повишение отбеляза и цената на соята. И трите ключови съставки в храните и фуражите вече поскъпнаха с около 40% от най-ниските ценови нива през 2021 г. в резултат на спад в световното производство и стабилното търсене.
"Прекъсванията в доставките от Черноморския регион ще повлияят на цялостната глобална наличност", заяви пред "Ройтерс" Фин Зибел, икономист по агробизнес в National Australia Bank. "Купувачите от Близкия изток и Африка ще търсят алтернативни източници", добави той.
Около 70% от руския износ на пшеница отиде през 2021 г. в купувачи от Близкия Изток и в Африка, според данните за доставките на агенция Refinitiv.
Търговци също така посочват, че засиленото напрежение вече е накарало някои купувачи да пренасочат корабите към други доставчици поради опасения, че всяко избухване на евентуална война ще доведе до продължителни забавяния на доставките.
"Корабите избягват да навлизат в Черно море поради военния риск", отбеляза базиран в Сингапур търговец. "Вече има прекъсвания в доставките".
Липсата на доставки от Черноморския регион може да повиши търсенето на пшеница от Съединените щати и Канада, които са други от водещите производители.
Световните цени на храните вече се движат близо до 10-годишни върхове, водени от силното търсене на пшеница и млечни продукти, съобщи агенцията на ООН по храните по-рано този месец.
Допълнителна подкрепа за растящите цени на селскостопанските стоки произтича и от силното поскъпване на суровия петрол, тъй като това води до нарастващото използване на селскостопански продукти при производството на алтернативни горива.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
Километрична автоколона на АМ "Хемус" в посока Варна
18.04 | 16:59