Замразените в КТБ пари може да се превърнат в капитал на банката 12.09 | 14:21
Би могло да се върнат и влоговете, които не са гарантирани по закон, твърди експерт

Има възможност блокираните средства в Корпоративна търговска банка (КТБ) да заработят. Да се превърнат в капитал на банката. Това обясни председателят на Българската стопанска камара (БСК) Сашо Дончев след среща между членовете на Експертния консултативен съвет за КТБ и омбудсман Константин Пенчев.
"Има много рецепти и не е нужно да ги повтарям. Не може тарикатлъкът на една група хора да бъде плащан от цялото общество. Бедствието КТБ е общонационален проблем. Ако обществото не намери солидарност в решаването на този проблем, то той ще повлече още много други и ще стане страшно", допълни Дончев.
По неговите думи, колкото повече Българската народна банка (БНБ) се бави със своето решение на казуса КТБ, толкова е по-малка вероятността финансовата институция да бъде оздравена.
"Вече повече от два месеца се бави решението за оздравяване на банката. Би могло да се върнат и влоговете, които не са гарантирани по закон”, смята Дончев.
"Би било много добре, ако обществото разбере, че банките са наричани кредитни институции не защото дават кредити, а защото се ползват от кредита на доверие към тях”, каза още той.
Сашо Дончев призова за спешно свикване на Консултативния съвет по финансова стабилност, включващ ръководителите на Централната банка, Комисията по финансов надзор и Министерство на финансите, съгласно Закона за Комисията за финансов надзор (КФН). Според него това е една от възможностите за поставяне на действията на БНБ под определен обществен и институционален надзор.
Участниците в срещата единодушно заявиха, че действащото законодателство не е пречка за разрешаване на кризата около КТБ, но е налице отказ от страна на БНБ да приложи закона. Освен това те се обявиха категорично против въвеждането на извънредно законодателство.
В същото време експертите не отрекоха необходимостта от нормативни промени в посока изграждане на ефективни механизми за публичен контрол върху действията на БНБ. По техните думи в момента Централната банка разполага със свръхавтономност.
"Оказва се, че нито една институция в страната, особено при отсъствието на действащ парламент, не е в състояние да принуди БНБ да приложи предвидените в законодателството механизми за спасяване на КТБ", коментира омбудсманът Константин Пенчев.
По неговите думи, когато една институция не желае да работи, трябва гражданите и другите институции трябва да приложат силен публичен натиск за преодоляване на проблема.
Константин Пенчев припомни, че поставянето на банка под особен надзор не означава единствено затварянето й "под ключ" за 6 месеца, а Закона за кредитните институции предвижда широк набор от механизми за оздравяване на банката. По неговите думи прилагането на мярката "особен надзор" трябва да се прави с цел оздравяване, а не с цел ликвидиране на потърпевшата кредитна институция.
Членовете на Експертния консултативен съвет за оздравяването на КТБ подчертаха, че вече два пъти в писмен вид са искали среща с ръководството на Централната банка, но предложението им за съдействие и експертиза за решаване на казуса с КТБ е било отхвърлено без аргументи.
Той посочи, че от данните от работата на екипа квестори, провеждащ особения надзор, става ясно, че оздравяването и стабилизирането на КТБ е възможно и за това трябва да се работи.
Според него е очевидно, че БНБ не взема решения, изискващи отговорност и поемане на финансов риск.
На 22 август БНБ изпрати писма до двамата най-големи акционери в КТБ – "Бромак" АД и Оманския фонд, с искане до 31 август да представят своите конкретни предложения за ангажимент за потенциална капиталова и ликвидна подкрепа на КТБ.
Оманският резервен фонд е вторият най-голям акционер в КТБ с дял от около 30% от акциите в банката.
Очаква се на 21 септември да станат ясни резултатите от направените одити в банката.
Водещи
-
Наземният транспорт се връща по улиците след шестдневна блокада
Изтощителна транспортна криза
19.05 | 17:59
-
Инфлацията в България през април 2025 г. е 2.8% на годишна база
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани във Франция (0,9%), Кипър (1,4%) и Дания (1,5%)
19.05 | 17:40
-
Къде българите взимат най-високи заплати?
Средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив за януари 2025 г. е 2 066 лв., за...
19.05 | 17:20
-
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Междувременно Божидар Божанов също излезе с коментар във Фейсбук.
19.05 | 16:45
Най-четени
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Борисов: В моя мандат сме вдигали с 62% заплатите на работещите в транспорта
"Гарантирам, че ГЕРБ не участва в тези протести", подчерта той.
19.05 | 14:00
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15