Започна спирането на „Брикел“ 01.12 | 15:45
Инспектори запечатаха четири от шестте котела

Експерти от Регионалната инспекция по околната среда запечатаха днес четири от шестте котела в "Брикел" АД - Гълъбово, съобщава БТА, позовавайки се на заместник изпълнителния директор на дружеството Георги Златев.
Прекратено е подаването на вода към котлите и са пломбирани възли от инсталацията на топлоелектрическата централа.
Това е първата крачка от процеса да затваряне на предприятието.
iNews припомня, до принудителната мярка се стига след решение на Министерския съвет и след няколкоседмични протести на работещите в предприятието. Те бяха подкрепени от жители на община Гълъбово и синдикатите от "Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица-изток 2".
Според издаденото през 2006 г. комплексно разрешително на "Брикел" и според поетите ангажименти за изпълнение на директива 2001/80/ЕС, горивната инсталация може да работи без сероочистващи съоръжения не повече от 20 хиляди часа от 1 януари 2008 г. до 1 януари 2012 година.
След срещи и разговори в министерствата на околната среда и водите и на икономиката, енергетиката и туризма се стигна до компромис инсталациите да работят с намалена мощност до края на април, за да се осигури отопление на училища, детски градини, здравни и социални заведения в Гълъбово.
Според МОСВ другите два котела ще останат в работен режим най-късно до края на отоплителния сезон през април 2011 г., след което също ще бъдат изведени от експлоатация.
Водещи
-
Зеленски заяви, че с очите си иска да види „пълния и окончателен край на войната в Украйна“
„Разчитаме на европейското единство зад Украйна и работим за него. Всички искаме сигурно...
05.03 | 17:58
-
Депутатът от "Възраждане" Искра Михайлова беше отстранена от днешното пленарно заседание
След подновяване на заседанието председателката на парламента Наталия Киселова измени...
05.03 | 17:40
-
Петков: България трябва да бъде в центъра на Европа и да вземе европейската позиция
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" критикува и изготвения от кабинета "Желязков"...
05.03 | 17:20
-
Пътуваме до морето с частни влакове още това лято
Превозите ще се изпълняват с електрически мотрисни влакове, като обещанието е за високо ниво...
05.03 | 17:00
Най-четени
-
Държавният бюджет за тази година влиза на първо четене в пленарната зала на Народното събрание
Рискове пред финансовата рамка
05.03 | 09:27
-
Задава ли се втора грипна вълна
Това каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в предаването „Твоят ден” по NOVA...
05.03 | 13:45
-
Нинова: Върви се към приключване на войната в Украйна
"Огромна грешка е, ако всички пари отиват за оръжия."
05.03 | 09:59
-
Валерия и транспортният бос Ваньо Алексиев вече не се крият
Някои от последователите на Алексиев, който е спряган за най-богатия българин, се усъмниха...
05.03 | 13:59