За година над 2 млн. европейци останаха без работа 12.05 | 11:13
До края на май ЕК ще предложи специфични мерки за намаляване на безработицата във всяка една държава от общността
Безработицата в ЕС продължава да расте – последните окончателни статистически данни са за март 2012 година. Те показаха, че безработните в общността са 10,2% от трудоспособното население.
Спрямо март 2011 година има ръст от 0,8%.
Какво обаче се крие зад тези проценти? Към края на март без работа в ЕС са 24,8 млн. души. За година, от март 2011 година досега, техният брой е нараснал с 2,1 млн. души. Най-значително проблемът с безработицата се отразява в Гърция (от 14,7% до 21,7%), Испания, Кипър, Португалия и Италия.
От друга страна броят на безработните започна да намалява в Балтийските страни, за които имаше сериозни притеснения през миналата година, и Германия.
В същото време обаче разликата между страните с висока и ниска безработица продължава да се задълбочава. Ето и цифрите – най-ниска е безработицата в Австрия, където само 4% от трудоспособното население е без работа. За сметка на това в Испания безработните са 24,1%.
Това, от което експертите се притесняват най-много обаче си остава младежката безработица. Младите в Европа трудно намират работа и една от основните причини се сочи липсата на опит. В условията на криза за тях започването на работа става все по-трудно. Нивото на младежката безработица е почти два пъти по-високо. "Първенци" отново са Испания и Гърция, където почти половината младежи са безработни.
Трайно безработните също не намаляват – през първото тримесечие на 2012 година те са 4,3% от активното население на Европа. Броят ми се увеличава с 0,3% спрямо същия период на миналата година.
От известно време безработицата започна все по-често да влиза във фокуса на различни европейски институции. Европейската комисия например публикува на 18 април свой пакет от мерки, чиято цел е да мобилизира усилията на европейците и да се справят с кризата на трудовия пазар.
Една от целите в стратегията за развитие на общността Европа 2020 например е до 2020 година 75% от активното население да бъде на работа. Затова е необходимо и решително справяне с възникналия проблем, коментират европейските чиновници.
Сред основните мерки, които предлагат, например са преквалификацията на служители, помощ при подбор на служители или търсене на работа и много професионални обучения и стажове. Голяма част от тези мероприятия се финансират от Европейския социален фонд, така че и кризата да бъде преодоляна.
А края на май Европейската комисия ще разпространи своите специфични предложения за всяка една държава от общността. В тях ще има конкретни действия, които да подпомогнат трудовите пазари и намаляването на безработицата.
Водещи
-
Георг Георгиев за починалия в САЩ българин: Имам увереност в действията на американските власти
Доколкото ми е известно той е имал и други задържания в такива центрове за нелегални мигранти,...
21.12 | 14:00
-
Песков разкри дали ще има разговор между Путин и Тръмп преди края на годината
Той отбеляза, че Кремъл ще съобщи по-късно дали Путин ще поздрави Тръмп с настъпващите Коледа...
21.12 | 13:40
-
Драгомир Стойнев: Не се срамуваме от нашите министри в управлението
От друга страна, когато имаш падане на едно правителство, макар и чрез подаване на оставка,...
21.12 | 13:00
Най-четени
-
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде спрян по-рано заради установен дефект
Няма отделяне на радиоактивни вещества, съобщиха от ядрената централа
21.12 | 09:45