Изгодно ли е да притежаваш Британски паунд след Brexit? 29.08 | 11:30
Британският паунд премина през труден период след Брекзит, като стабилната валута ставаше все по-нестабилна през годините
Стойността му спрямо долара и еврото спадаше бавно, но стабилно. Затова нека видим дали все още си струва да държите спестявания в британски паунд.
Паундът след Brexit
След излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз пострада цялата му икономика, както и валутата му. Най-вече в края на 2022 г. по време на краткотрайното премиерство на Лиз Тръс, което беше кулминация на всички проблеми, пред които бяха изправени. През 2022 г. паундът изгуби 19 % от стойността си спрямо долара, което застраши дори възможността доларът да изпревари паунда по относителна стойност.
Това беше резултат от катастрофалната фискална и парична политика, която британското правителство провеждаше в края на 2022 г. Те се опитаха да съчетаят масово намаляване на данъците и увеличаване на разходите - всичко това финансирано чрез дълг. Повечето хора разбират, че за да има разумна фискална политика, всяко намаляване на данъците трябва да бъде посрещнато с еквивалентно намаляване на разходите, в противен случай това заплашва с повишаване на националния дефицит.
Правителството не само намали данъците, но и увеличи публичните разходи, което доведе до огромно увеличение на дефицита. Как ще се финансира това? Чрез дълг, разбира се.
Тогава правителствата трябва да прибегнат до нещо, наречено "количествено облекчаване" - казано на разбираем език, печатане на пари.
Правителството емитира облигации, за да финансира този дълг, а националната банка печата пари и използва тези новонапечатани пари, за да купи облигациите от правителството. Това, разбира се, води до огромен скок на инфлацията и до намаляване на доверието на инвеститорите и потребителите във валутата.
Така в края на 2022 г. Обединеното кралство се оказа на ръба на рецесията и с обезценена валута.
Инфлация и паундът
След този катастрофален период през 2022 г. паундът успява да се възстанови. Но се появи нов проблем, пред който беше изправен целият свят - високата инфлация.
През първото тримесечие на 2023 г. Обединеното кралство се сблъска с най-високия темп на инфлация от всички държави от Г-7, като през целия период средната инфлация надхвърли 10%, като за справка целевият годишен темп на инфлация е 2%. Това доведе до редовно повишаване на лихвените проценти от страна на Английската централна банка, които през септември 2023 г. достигнаха 15-годишен връх от 5,25%. Това не спря инфлацията толкова бързо, колкото се надяваше Английската централна банка, тъй като Обединеното кралство завърши тази година с най-високия темп на инфлация в Г-7.
Но Английската централна банка беше първата голяма институция, която започна да повишава лихвените проценти и да ги задържа на това високо равнище. Това възвърна доверието на много инвеститори в сравнение с по-свободната парична политика на Европейската централна банка.
Паундът към момента
Британската икономика не се възстановява и през последните две години е в застой. Освен това Английската централна банка е предпазлива по отношение на намаляването на лихвените проценти, опасявайки се от връщане на високата инфлация. Като малка отстъпка към бизнеса и потребителите през август тази година Английската централна банка намали лихвения си процент с 25 пункта, с което той спадна до 5%.
През 2024 г. Обединеното кралство все още ще има най-високия темп на инфлация и най-ниския темп на растеж в Г-7. Въпреки това на международните пазари паундът си възвърна позициите, като през август стерлингът поскъпна спрямо еврото, а оттам и курсът на паунд в лева.
Това се дължи най-вече на политическите сътресения в ЕС през тази година, дължащи се на изборите за Европейски парламент и предсрочните избори във Франция, които понижиха стойността на еврото. Предпазливите инвеститори се оттеглиха от валутата, опасявайки се от политически сътресения.
Заключение
Паундът преживя доста нестабилен период след напускането на ЕС, като освен това се сблъска с най-високата инфлация в Г-7, което означава, че в Обединеното кралство беше отчетена най-голямата загуба на покупателна способност сред основните валути. Това означава, че за много инвеститори щеше да е по-добре да държат долара.
Всички фиатни валути обаче са изправени пред един и същ проблем - инфлацията. Поради тази причина избягвайте да държите всичките си спестявания в пари в брой и избирайте инвестиции, чиято стойност нараства с времето, особено тези, които са най-устойчиви на инфлация, като например инвестиционното злато.
Водещи
-
Трик: Може да си вземем 500 лв. от НАП, ето схемата за лесни пари
През 2022 г. данък са си възстановили малко над 6200 души, а година по-късно това са направили...
26.12 | 19:00
-
Коледа донесе бебе на бившия депутат Искрен Митев
"Най-прекрасните подаръци са тези, които не можеш да си купиш. Тях можеш само да изживееш",...
26.12 | 18:40
-
Непрекъснати валежи наводниха пътища и причиниха други проблеми в много части на Гърция
Гръцките противопожарни сили се отзоваха на десетки обаждания от жители, много от които в...
26.12 | 18:20
-
В Деня на бащата граждани се събраха пред Министерския съвет в София в подкрепа на споделеното родителство
Акцията бе организирана от фондация „За споделено родителство“.
26.12 | 18:00
Най-четени
-
Оранжев код за 3 области за дъжд и вятър в четвъртък
Валежите ще продължат, значителни ще са отново в Централна Северна България, където ще вали...
26.12 | 09:01
-
Редица квартали на София са без ток
Засегнати са с. Владая, кв. "Драгалевци", вилните зони около "Симеоново" и "Киноцентъра".
26.12 | 13:40
-
БДЖ съобщава за сериозни нарушения в графика на влаковете по няколко направления
Проблеми има и в участъка между гарите Дебелец и Кръстец, където също е регистрирана липса на...
26.12 | 11:00
-
26 декември е Ден на бащата
26 декември е християнският празник Събор на Пресвета Богородица
26.12 | 09:40