Имотът продължава да е мечтаната инвестиция за българина 09.06 | 12:44

Само 10% са имали акции на български публични компании, а 4% не са сигурни

От Ралица Стоянова

Какво ще направите, ако имате известна сума пари или поне доходи, които не отиват изцяло за покриване на текущите ви разходи?

За 58,8% от българите отговорът е в покупката на имот. Така, макар и да има мнения, че имотите продължават да са с твърде високи цени за средните възможности у нас, този тип инвестиция си остава най-предпочитан в дългосрочен план. 32% биха оставили спестяванията си в банка, а 20% биха събирали пари за образованието на децата си.

Такива са резултатите от представително изследване сред 2 хил. души на нагласите на масовата публика за инвестиции във финансови инструменти. Проучването беше представено днес от Института за икономически изследвания към БАН.

Само 10% от участниците в изследването са притежавали акции на български дружества, листнати на фондовата борса. 86% никога не са имали такива акции, а 4% не знаят дали са имали. Едва 6,3% от притежателите на акции са получавали дивиденти от тях всяка година.

Това значи, че масовата приватизация не е оставила следа в българите и не е довела до развитие на масовото акционерство, каза Митко Димитров от Института за икономически изследвания в БАН.

Масово мнение е, че приватизацията е извършена непрозрачно и е довела до бързо и непочтено забогатяване на хора, близки до властта. Според 39% от запитаните приватизацията не е спомогнала да се установи модел на собственост у нас.

Повечето от хората, които все пак инвестират на борсата, го правят с помощта на брокери, много малко управляват сами своите ценни книжа. 50% от запитаните не биха инвестирали в акции на публични дружества при никакви условия.

Българите не се осмеляват да инвестират в акции, защото нямат необходимата информация. Те предпочитат да почерпят от опита на близки и приятели.

Тази тенденция се наблюдава обаче не само у нас. Такава е ситуацията и в развиващите се държави, където около 20% от борсовите акции са собственост на физически лица, каза Димитров. Частните пенсионни фондове биха могли да бъдат големи инвеститори, ако се развият добре, прогнозира той.