И ЕК прегледа готовността ни за еврозоната 01.06 | 09:56

Нито една държава не е готова да приеме еврото, гласи Конвергентният доклад на Комисията

От iNews.bg

След като Европейската централна банка (ЕЦБ) направи заключението, че България още не е готова за еврозоната, и Европейската комисия (ЕК) направи редовния си преглед на конвергентните програми на осемте държави, които са потенциални участници във валутния съюз на ЕС.

Четири са основните изисквания за приемането на еврото – стабилност на цените, публичните финанси, обменен курс и кдългосрочни лихвени проценти.

Осемте държави, които трябва да влязат в еврозоната са България, Чехия, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.

Ето и какво показа доклада на ЕК:

Инфлация – само две държави изпълняват изискването за стабилност на потребителските цени – България и Швеция. Според разпоредбите инфлацията в страните кандидатки не трябва да надвишава с повече от 1,5% средната 12-месечна инфлация в трите държави с най-стабилни цени във валутния съюз. За март 2012 година това е 3,1%.

Публични финанси – и тук само две са държавите, които изпълняват изискванията – България и Швеция. За България вече са задействани мерки за прекратяване на процедурата за свръхдефицит.

Обменен курс – тук се анализира нормалното колебание на разликите във валутния механизъм (ERM) на Европейската монетарна система. През последните две години само валутите на Литва и Латвия участват в механизма ERM II. Това означава, че само тези две държави изпълняват този критерий.

Дългосрочни лихвени проценти – само две държави не спазват този критерий, според който лихвите не трябва да бъдат повече от 2 процентни пункта над достигнатите от най-добре представилите се държави в общността през годината, предшествала прегледа. Към март 2012 година този процент е 5,8 на сто.

В заключение на данните от Конвергентния доклад от ЕК коментират, че нито една държава не е готова да приеме еврото на този етап. По тази причина и не се налага промяна на статута на държавите и те остават "членове с дерогация", допълват от Брюксел.

"Докладът ни показа, че страните са направили някакъв напредък по отношение на приемането на еврото, макар и на различни етапи", заяви Оли Рен, комисар по въпросите на паричната политика в ЕС.

Той допълни още, че иска да окуражи страните да следват политиките, които ще им помогнат да се приближат към еврозоната.

Водещи

Най-четени