И финансистите: Още днес може да бъде отворена Търговска банка "Виктория" 14.08 | 15:34
Няма данни, които налагат КТБ да бъде обявена в несъстоятелност, смята Емил Хърсев

Няма данни и факти, които да налагат Корпоративна търговска банка (КТБ) да бъде обявена в несъстоятелност. Това потвърди финансовият експерт Емил Хърсев, който е част от експертния консултативен съвет по проблемите на КТБ.
По думите на Хърсев има вариант финансовата институция да бъде стабилизирана. "Това обаче не може да стане без външна подкрепа, но в съзвучие с европейските правила”, подчертава той.
Финансовият експерт казва, че за оздравяването на банката ще са нужни частни капитали и средства за ликвидна подкрепа. Заедно с това той смята, че още днес може да бъде отворена дъщерната на КТБ търговска банка "Виктория". "Тази банка е в добро състояние и може да отвори клоновете си и да започне да работи”, обяснява Хърсев, цитиран от БТА.
Той подчерта, че проблемите на КТБ не трябва да се прехвърлят върху данъкоплатците и бюджета. "С финансови инструменти могат да се ангажират частни средства – най-малкото на вложители в самата банка, за да се оздрави и стабилизира тя. Не е нужно от бюджета да се разходват пари за тази цел”, допълни той.
Eмил Хърсев коментира, че разходите за стабилизирането на КТБ могат да бъдат поети за сметка на собствения капитал на банката, на провизиите, както и на част от парите от негарантираните депозити в банката. "Най- важното е банката да се оздрави и да работи, защото по този начин ще бъдат най-малки загубите”, посочи още Хърсев.
"Ако банката се стабилизира и оздрави, загубите от вземанията, които не са гарантирани, ще бъдат минимални. Ако бъде оставена банката да остане да фалира, загубите ще отидат към максимални размери, както прогнозират някои от изказалите се по този въпрос специалисти от Следствието и Прокуратура”, допълни още Емил Хърсев.
Водещи
-
Община Раковски обмисля да издигне статуя на папа Франциск
Днес е вторият ден от 3-дневния траур в общината, дом на най-голямата католическа общност в...
22.04 | 17:59
-
Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Много от тези операции се извършват от отдел на ГРУ с не повече от стотина служители
22.04 | 17:40
-
Каква е позицията на „Продължаваме промяната“, след като „Спаси София“ се отрече от тях
От партията заявиха, че на предстоящото заседание на Изпълнителния съвет на „Продължаваме...
22.04 | 17:20
-
По-строги наказания за насилие над животни влизат в Наказателния кодекс
Протестите в София, Русе и други градове доведоха до законодателни промени
22.04 | 16:59
Най-четени
-
Ватиканът съобщи официалната причина за кончината на папа Франциск
Той е починал от инсулт и последвала необратима сърдечна недостатъчност.
22.04 | 10:15
-
За четвърта поредна година има пробив в системата за защита на матурите
Повтаряща се схема въпреки мерките за защита
22.04 | 10:45
-
Мрежата завря! Съсипа Петков заради коментара му за папата
Остри коментари в социалните мрежи публикуваха политически анализатори по повод публикацията...
22.04 | 14:15
-
Хампарцумян каза истината за българите и еврото
Други са нещата, които влияят върху това.
22.04 | 15:59