КЕВР: Да платим бързо реакторите за „Белене“ е най-правилното решение 21.09 | 17:10
Ако Втора атомна ще се строи, не трябва да има държавни гаранции и дългосрочни договори, казва Иван Иванов
![КЕВР: Да платим бързо реакторите за „Белене“ е най-правилното решение](http://inews.bg/pictures/1780669_1004.jpg)
Взетото вчера решение от страна на правителството максимално бързо НЕК да плати руските реактори за АЕЦ "Белене" е най-правилното. Такова мнение изрази председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. По този начин ще се спре начисляването на големите лихва. "Какво ще се направи след това е въпрос, който зависи от това дали ще се намери инвеститор, който да строи такава централа на територията на страната или ще се окаже по-изгодно, със съдействието на руската страна, оборудването да бъде предоставено за централа, която трябва да бъде строена в трета страна”, каза още Иванов, цитиран от БГНЕС.
Според него, ако се премине към рестарт на проекта и доизграждането на Втора атомна, то не трябва да има държавни гаранции, дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия, и цената на тока от новата централа да не бъде миксирана с тази на енергията от АЕЦ "Козлодуй”. "Нека този, който реши да реализира проекта, да си направи изчисленията дали ще може да реализира цената. Вътрешният пазар не показва никакви признаци за повишаване на потреблението на електроенергията. През изминалите 8 месеца и половина потреблението на електроенергия намаля с 2 %, производството с 12% и износът с 45%. Дори международните енергийни експерти не предвиждат увеличение на потреблението”, заяви още Иванов.
Шефът на КЕВР подчерта и че заемите на НЕК и лихвите по тях няма да повлияят на цената на тока.
Запитан дали е вариант отпадането на мораториума за строителство, по искане на БСП, Иванов заяви, че трябва да се представят финансово-икономическите анализи и те ще покажат, че този вариант е необходимо да бъде доказан. "Ако не е доказан, непрекъснатите разговори за бързо започване на строителството са просто едни необосновани твърдения. Ние се опарихме доста в енергетиката с мегапроекти, които след това лягат върху плещите на българските потребители. Това нещо трябва да спре, защото трябва да се вземе поука”, убеден е Иванов.
Водещи
-
От "Пирогов" дали по 9 бона за всяка от пострадалите с ботокса
Това съобщи проф. Николай Габровски, който е началник на Клиниката по неврохирургия на...
09.02 | 17:40
-
Второ злато за Цанко Цанков от зимното плуване
Водата беше по-студена от вчера и термометрите отчетоха 2.6 градуса по Целзий
09.02 | 17:20
-
Гуцанов: Не искаме таван на цените, а ограничение на надценките
Няма да има ръст на данъците и таксите, нито орязване на социалните придобивки, обеща...
09.02 | 17:00
Най-четени
-
Шофьор помете 9 паркирани коли в София
Инцидентът е станал в близост до 20-а поликлиника
09.02 | 09:45
-
Защо беше убит босът на ВИС-2 Васил Илиев?
Кой стои зад създаването на българската мафия, която през 90-те години е наричана държава в...
09.02 | 15:30