КТБ е на престижно място в класацията на най-добрите банки в Европа 24.09 | 10:46
Банката е на 9-о място по увеличаване на капитала, сочи класация на The Banker
Българската Корпоративна търговска банка (KTB) е получила престижно място в класацията на авторитетното британско издание The Banker. Дружеството е на 9-о място сред най-добрите банки в Европа по показател "степен на увеличение на капитала". Според общите индикатори, използвани от анализаторите, КТБ се нарежда на 193-то място.
В категорията "привличане на активи" на седмо място е българската Първа инвестиционна банка. Институцията е и на 10-о място в класацията по параграфа "възвръщаемост на капитала". Като цяло ПИБ се е наредила на 176-о място в класацията, сочат данните на The Banker.
Тазгодишната класация на банките в ЕС показва колко селективно е икономическото възстановяване на общността, като в момента гръцките и испанските кредитори са на ръба на пропастта. В същото време италианските, ирландските, португалските, словенските и кипърските банки продължават да се борят.
Обичайните заподозрени и тази година са оглавили класацията и това са банките от Западна Европа. Най-високо оценената банка от Централна и Източна Европа е полската държавна PKO Bank Polski, която е на 56-о място с капитал от 6,5 млрд. долара.
Най-добрата банка в Европа е HSBC, която остава на върха за четвърта поредна година. Институцията е увеличила капитала си с 4,71% до 158,16 млрд. долара. Дружеството е на първо място по показателите "печалба преди данъци" и активи. Най-голямата френска банка – BNP Paribas, е намалила леко капитала си до 99,17 млрд. долара, но е запазила второто място в класацията за най-голяма банка в региона.
Британската Barclays се е покачила с три места в класацията и вече е третата топ банка на Европа. При нея увеличението на капитала е достигнало 11,85 млрд. долара. Подобрението на печалбата при Barclays е огромно – 1117,71%. На четвърто място в класацията е френската банка Crédit Agricole, която е успяла да преодолее загубите да и се върне към печалба. Същото е сторила и британската Lloyds Banking Group, която е деветата най-силна банка в Европа за тази година. При нея обаче капиталът е намалял с 6,86%.
След като испанските банки продължиха борбата за възстановяване през последната година, сега тяхната ситуация се е подобрила. Единствено Catalunya Caixa е останала в топ 10 на банките с най-големи загуби и ниска възвращаемост. През миналата година и в двата показателя доминираха основно испанските банки. Сега в списъка с най-големи загуби са предимно италиански банки, британската RBS и по една гръцка, кипърска, австрийска и ирландска банка.
Всъщност италианските банки са натрупали най-много загуби през изминалата година, като те са 34,43 млрд. долара. При тях възвръщаемостта на капитала е отрицателна от 18,85%, сочат данните на анализаторите. С най-много загуби се оказва италианската група "Уникредит", която е с негативен резултат от 22,03 млрд. долара.
Водещи
-
Новият кабинет: гърмян заек до дялан камък
15.01 | 21:00
-
Астролог: Борисов трябва да се оттегли и да подготви свои заместници (ВИДЕО)
Според топ астролога Антоанета Георгиева лидерите, които са зодия Близнаци, след юни месец...
15.01 | 20:45
-
На второ четене: Депутатите приеха временния закон за бюджета
Не бяха допуснати за обсъждане и гласуване в пленарната зала редица предложения
15.01 | 20:30
-
Израел и „Хамас” се договориха за край на войната в Газа
Огънят в палестинския анклав се прекратява, ще се разменят и заложници
15.01 | 20:15
Най-четени
-
Държавният глава връчва първия проучвателен мандат месец след проведените консултации с парламентарните групи
Атанас Зафиров - номиниран за вицепремиер
15.01 | 08:30
-
Кирил Петков обяви, че цялата коалиция ПП-ДБ ще бъдат опозиция на евентуалния бъдещ кабинет
"Да видим какво ще направят с гласуването за Сарафов и дали ще го оставят временно изпълняващ...
15.01 | 09:59
-
Официално: ПГ на ДПС (Доган) ще подкрепи кабинета на Желязков в пленарната зала
Това потвърди Централното оперативно бюро на партията
15.01 | 18:16