Кабинетът планира ръст на гарантирания минимален доход 03.11 | 17:29
От януари увеличават месечните социални помощи и обхвата им

От началото на следващата година месечната помощ, на която имат право хората с увреждания за рехабилитация и балнеолечение, се увеличава от 195 на 225 лв. За целта кабинетът трябва да одобри предложението за вдигане на гарантирания минимален доход с 10 лв.
Новият размер на гарантирания минимален доход ще увеличи броя на хората, които имат право на месечни социални помощи, на помощи за отопление и за наем на общинско жилище. Освен това ще се повиши сумата на месечните помощи и на еднократната помощ за посрещане на инцидентни нужди при бедствие - от 325 на 375 лв.
Хората с трайни увреждания имат право на месечна добавка за социална интеграция, която се състои от няколко елемента като средства за транспорт, обучение, диетично хранене, информация и комуникационни услуги. Отделните елементи са обвързани с гарантирания минимален доход и от догодина техният размер се увеличава. Така общата сума за петте елемента става близо 64 лв., или с 8 лв. повече от сега.
Част от помощта са и парите за рехабилитация, които стигат до трикратния размер на този доход, и сумата ще бъде 225 лв. С по-голям размер ще бъдат и някои от социалните помощи. Месечните помощи, които са диференцирани според дохода и статуса на лицето, се вдигат, а достъпът до тях се разширява за около 1700 души повече на месец. Към момента такава помощ получават около 35 хиляди българи месечно.
Повече домакинства ще получават и помощта за отопление, която се отпуска за петте месеца на зимния сезон, тъй като се увеличава горната граница на изисквания доход. За издаване на лична карта хората с най-ниски доходи ще имат право на сума до 75 лв., а при инцидентно възникнали нужди помощта ще бъде до 375 лв.
Водещи
-
Седем новооткрити случая на туберкулоза в област Шумен от началото на 2025 г.
Екипи на РЗИ провеждат на територията на област Шумен и информационна кампания относно...
10.09 | 17:20
-
Български евродепутат: Фон дер Лайен води Европа по пътя на войната
Кулминацията на речта беше директното обръщение към Урсула фон дер Лайен, в което българският...
10.09 | 17:00
-
Въвеждат нови индикатори за качество на болничното лечение
Разширяване на преговорния процес и контрола
10.09 | 16:15
-
Кабинетът даде съгласие на БДЖ да продаде недвижими имоти в София
Кабинетът реши, че предоставя безвъзмездно на НКЖИ управлението на имот - публична държавна...
10.09 | 16:00
Най-четени
-
Защо Гришо не поздрави първия си братовчед за успеха?
На въпрос дали е получил поздравления от Гришо за успешното представяне, Василев отговори леко...
10.09 | 11:30
-
Парламентът избра за заместник-омбудсман Мария Филипова
Шестима депутати от АПС гласуваха „въздържал се“.
10.09 | 10:59
-
Депутатите ще гласуват за заместник-омбудсман
На 18 август омбудсманът Велислава Делчева внесе в парламента кандидатурата на Мария Филипова...
10.09 | 09:59