Кабинетът потвърди: Можем да загубим десетки милиони по европрограми 11.11 | 17:23
И 2015 г. ще бъде нулева за строителството, каза Лиляна Павлова

Рискът от загуба на евросредства за тази година е по-лош и от най-лошите ми прогнози, каза вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев. Той не пожела да назове сумата, но подчерта, че не става въпрос за милиони или няколко десетки милиона, а за много повече - "нещо, което досега не се е случвало". Дончев подчерта , че до края на годината остават 32-33 работни дни и всеки час от тях ще бъде ползван в опит да се намали очакваната загуба.
Той увери, че приоритет за новото правителство е да бъдат отблокирани парите по "Околна среда" и по "Регионално развитие". Кабинетът ще търси и изход от критичната ситуация заради финансовите корекции за общините.
"Ще направим всичко възможно да отворим няколко схеми, ако трябва авансово, с пари от бюджета - става въпрос за ОП "Транспорт", с уговорки "Околна среда" и региони в растеж", увери вицепремиерът.
Дончев припомни, че еврофинансирането е 72 на сто от публичните инвестиции у нас. Към момента общините по оперативните програмите имат сключени договори за над 7 млрд лв., без програмата за развитие на селските райони. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова припомни, че малко над 3 млрд. лв. е общият бюджет на програмата за региони в растеж като 39 общини ще получат най-много пари - почти 1,7 млрд.лв., по вече представени, предефинирани, проекти за инфраструктура, енергийна ефективност.
Павлова отбеляза, че 2014 г. е нулева за новото финансиране от европейските фондове. Факт е, подчерта тя, че съгласно процедурите на ЕК и напредъка на България, оперативните програми като реално стартиране на дейности ще могат да бъдат одобрени едва през юни следваща година.
"Най-вероятно и 2015 г. ще бъде нулева за строителството. Ще проведем преговори за максимално добри резултати с цел намаляване на финансовите корекции да се осигурят оборотни средства за разплащане, докато се отблокират парите от ЕС", обеща Павлова.
Министърът на околната среда Ивелина Василева определи като първа задача в своята област размразяване на парите по ОП "Околна среда" във възможно най-скоро време.
Около 3,5 млрд. лв. ще е ресурсът на новата ОП "Околна среда", засяга икономическото развитие, ресурсна и енергийна ефективност, интегрирано управление на водите, борба с климатичните изменения, ВиК сектора, третиране на отпадъците и внедряване на модерните методи за компостиране, сепариране, биоразнообразие, подчерта Василева като отбеляза, че отново общините ще са основен партньор на правителството.
Ивелина Василева се надява на по-ранен старт на новата оперативна програма. "Ще разплащаме интензивно всички средства, поискани от общините до края на тази година", увери министърът, предаде БТА.
По ОП за развитие на селските райони 2,338 млн. евро могат да влязат у нас за новия програмен период, на свой ред съобщи министърът на земеделието Десислава Танева. По старата програма по т.нар. общински мерки са разплатени над 67 на сто от договорените средства, възможните загуби за т.г. оптимистично е около 90 млн. евро, ако всичко, което може да бъде разплатено, бъде издължено, допълни тя.
Водещи
-
ЕС отложи с 90 дни контрамитата за САЩ
Целта на тримесечната пауза е да се даде повече време за преговори
10.04 | 17:30
-
Започнаха тестовете на системата за контрол на средната скорост
Те се провеждат на Северната скоростна тангента в София
10.04 | 17:15
-
Такса рецепта искат аптекарите
Съответната символична сума искат да се покрива от пациента, като целта е превенция срещу...
10.04 | 17:00
-
Нешка Робева призова: Да спрем безумците на властта
И най несправедливият мир е по-добър от най-справедливата война
10.04 | 16:45
Най-четени
-
Костадинов:Това правителство ще падне - дали ще е днес или утре, но то е обречено
"Миналата седмица "Възраждане" започна консултации с т.нар. опозиционни партии в парламента за...
10.04 | 09:45
-
Почивните дни през април и май 2
През май официалните почивни дни са отново четири, но са разкъсани през целия месец
10.04 | 08:35
-
Партия МЕЧ ще депозира нов вот на недоверие към правителството на Росен Желязков
Вотът ще е на тема корупция.
10.04 | 08:59