Кабинетът ще разреши ваучери за 1 млрд. лв. тази година 23.01 | 16:19
С тях работещите ще може да плащат не само храна, но и сметки за ток, вода, парно и газ

Огромен скок на квотата за издаване на ваучери за храна се предвижда в бюджета за тази година. В публикувания от финансовото министерство проект на закон за държавния бюджет за 2022 г. е записано, че годишната квота е 1 млрд. лв. при сегашни 390 млн. лв., пише "Сега".
Причината за този ръст е намерението на правителството да разреши ваучерите да се ползват не само за храна, но и за заплащане на сметки за ток, вода, парно и газ. Възнагражденията под формата на ваучери са освободени от данъци и осигуровки, както за служителите, така и за работодателите, които ги дават.
Финансовият министър Асен Василев и министърът на икономиката Корнелия Нинова вече обявиха, че ще се завиши от 80 на 200 лв. и размерът на месечната сума, която работниците може да получат под формата на ваучери към заплата си.
Промяната обаче ще стане от 1 април с влизане в сила на бюджета за 2022 г. Дотогава ще важат правилата за 2021 г. - работодателите ще може да дават ваучери за храна до 80 лв. месечно на всеки свой служител. Някои ресторанти също приемат заплащането на консумацията на храна с ваучери.
Все още обаче не е обнародван в Държавен вестник законът, който удължава действието на миналогодишния бюджет до 31 март т.г. Той бе приет на второ четене от Народното събрание в петък, 21 януари. Така липсата на бюджет блокира раздаването на ваучери през януари. От финансовото министерство уверяват, че няма да има ощетени работници и служители и че януарските ваучери може да бъдат раздадени заедно с тези за февруари.
Водещи
-
Елена Йончева: Преходната администрация в Газа трябва да е под егидата на ЕС или ООН
Нашите власти правят всичко възможно да върнат у нас българина, задържан с флотилията за Газа
04.10 | 11:20
-
Тежка катастрофа на пътя между Лясковец и Елена, има жертва
Загинал е мъж на 24 години от село Драганово
04.10 | 11:00
-
Украйна и Русия с взаимни удари по енергийните си инфраструктури
Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси заяви, че се работи за...
04.10 | 10:40
Най-четени
-
ВОДНИЯТ АПОКАЛИПСИС: Започва разчистване, установяват се щетите
Бургас проверява разрешителни след потопа
04.10 | 08:58
-
Ето кой е граничният полицай, загинал в "Елените" при наводнението в петък
Той е бил главен боцман на гранично-полицейски кораб "Балчик“
04.10 | 09:10